Fixtures/Results

2018 - WorkSafe Community Championships Seniors

Round 1
FINAL
South East FNL
16.13-109

  Q1 Q2 Q3 Q4
AFL Yarra Ranges 4.5-29 5.6-36 8.9-57 10.13-73
South East FNL 5.2-32 8.6-54 13.7-85 16.13-109
AFL Yarra Ranges
Goal Kickers: J. Charge 3, P. Bruzzese, K. Busoli, B. Monkhorst, C. Graham, E. Greenall, J. Matthews, D. Wilson
Best Players: P. Bruzzese, R. Allen, M. Hottes, J. Charge, E. Greenall, J. Pedder
South East FNL
Goal Kickers: T. Gunn 4, R. Jones 3, M. Holt 3, A. Smith 2, L. Sheppard, T. Cody, B. Scalzo, M. Cotter
Best Players: T. Gunn, M. Riseley, M. Collins, M. Cotter, T. Tharle , B. Scalzo
Ballarat FNL
16.10-106
FINAL
Sat 19 May 12:45 PM at MCG - Richmond (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Ballarat FNL 6.2-38 8.7-55 14.8-92 16.10-106
Goulburn Valley FL 5.1-31 10.3-63 13.5-83 20.8-128
Ballarat FNL
Goal Kickers: B. Speight 8, B. Graham 2, B. Edwards, L. Bramble, L. Cassidy, A. Willitts, N. Pring, J. Johnston
Best Players: B. Speight, B. Graham, T. Lockyer, G. Valles, S. Kennedy
Goulburn Valley FL
Goal Kickers: B. Grenfell 6, L. Smith 3, M. Ryan 3, J. Hayes 2, B. Clifton 2, S. Stroobants 2, S. Martyn, P. Wearden
Best Players: B. Grenfell, J. Cole, J. Gledhill, P. Wearden, T. Holman, B. Mahoney
Murray FL
7.5-47
FINAL
Gippsland League
15.19-109
Sat 19 May 1:00 PM at Moe (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Murray FL 2.0-12 4.2-26 5.2-32 7.5-47
Gippsland League 4.5-29 6.10-46 14.15-99 15.19-109
Murray FL
Goal Kickers: A. Grigg 3, A. Saunders 2, B. Butts, T. Nihill
Best Players: A. Hicks, J. Anstee, B. Butts, J. Chapman, T. Baden, N. Denahy
Gippsland League
Goal Kickers: C. Dunne 3, C. Maskell 3, R. McCallum 2, R. Hearn 2, J. Blaser 2, M. Jacobsen, L. Stockdale, E. Morris
Best Players: E. Morris, R. McCallum, C. Maskell, T. Biffin, J. Dessent, R. Hearn
FINAL
Sat 19 May 1:30 PM at QEO - Bendigo (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Golden Rivers FL 0.1-1 3.2-20 3.7-25 7.11-53
Loddon Valley FL 1.5-11 6.7-43 10.8-68 14.13-97
Golden Rivers FL
Goal Kickers: K. Heslop 4, A. Kirby, J. Robinson, A. Oberdorfer
Best Players: T. Isma, B. Booth, D. Watts, K. Heslop, G. Knight, J. Flight
Loddon Valley FL
Goal Kickers: A. Gladman 3, L. Gray 3, L. Jacques 2, J. Rippingale 2, S. Gunther, N. Arthur, T. Reeves, J. Mayes
Best Players: A. Gladman, N. Waterson, M. Magee, C. Down, N. Arthur, J. Laird
FINAL
Sat 19 May 2:00 PM at City Oval - Ballarat (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Horsham DFNL 1.0-6 2.2-14 3.4-22 4.7-31
Ellinbank & District FL 6.1-37 9.3-57 13.5-83 14.7-91
Horsham DFNL
Goal Kickers: A. Martin 2, N. Koenig, D. Folkes
Best Players: N. Pekin, A. Martin, L. Jakobi, N. Koenig, C. Bruce, B. Taylor
Ellinbank & District FL
Goal Kickers: T. Wyatt 4, M. Gray 2, M. Vassett 2, D. Fry 2, J. Hazendonk, I. Osman, C. Robinson, T. Mashado
Best Players: T. Wyatt, M. Gray, R. Lehman, D. Wells, T. Hancock, N. Visser
FINAL
Wimmera FNL
6.10-46
Sat 19 May 2:00 PM at Horsham City Oval (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Bellarine FNL 2.2-14 4.5-29 7.10-52 12.11-83
Wimmera FNL 2.2-14 2.6-18 5.7-37 6.10-46
Bellarine FNL
Goal Kickers: J. Erskine 6, M. Phelps 2, B. Henderson 2, A. Donohue, J. Anderson
Best Players: A. Jarvis, J. Erskine, J. Linton, W. Barnes, J. Finch, B. Sutterby
Wimmera FNL
Goal Kickers: R. Kemp 3, R. McKenzie, T. Taurau, C. Kimber
Best Players: W. Stone, S. Weddell, L. Fisher, T. Taurau, B. Lakin, D. Cameron
FINAL
Hume FL
18.11-119
Sat 19 May 2:00 PM at Howlong Reserve - Howlong (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Ovens & King FNL 3.2-20 6.4-40 7.6-48 11.8-74
Hume FL 5.2-32 11.6-72 14.9-93 18.11-119
Ovens & King FNL
Goal Kickers: D. Cassidy 2, D. Laffy 2, J. McClounan, S. Neave, J. Wilson, J. Stamp, B. Newton, S. Peters, D. Porter
Best Players: R. Moran, D. Porter, H. Amery, B. Clarke, S. Peters, A. Trende
Hume FL
Goal Kickers: D. Cupido 7, M. Aalbers 2, A. Mackinlay 2, S. Jolliffe, D. Middleton, J. Williams, B. Dower, B. Carman, C. Galvin, R. Speed
Best Players: S. Jolliffe, D. Cupido, M. Aalbers, J. Gaynor, M. Bahr, M. Collins
FINAL
Sat 19 May 2:00 PM at Preston City Oval (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Mornington Peninsula Nepean FL 3.3-21 4.4-28 5.7-37 7.7-49
Northern Football League 0.7-7 4.10-34 6.14-50 12.17-89
Mornington Peninsula Nepean FL
Goal Kickers: B. Quigley 2, L. Hewitt 2, L. Batten, E. Johnstone, S. Fox
Best Players: L. Wallace, S. Fox, W. Miller, C. Ongarello, L. Street, L. Batten
Northern Football League
Goal Kickers: P. Fitzgerald 4, R. Brandt 2, J. Johnston, D. Bzenic, P. Dirago, J. Murphy, R. Stone, J. Perry
Best Players: A. Woods, N. Riddle, J. Baddeley-Kelly, L. Hobbs, D. Bzenic, J. Grabowski
Hampden FNL
11.16-82
FINAL
Bendigo FNL
10.13-73
Sat 19 May 2:00 PM at Reid Oval - Warrnambool (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Hampden FNL 2.2-14 4.11-35 6.13-49 11.16-82
Bendigo FNL 5.1-31 5.3-33 7.10-52 10.13-73
Hampden FNL
Goal Kickers: J. Korewha 3, J. Moody 2, T. McIntyre 2, K. Mercovich, J. Hussey, J. Bell, L. Crane
Best Players: S. Beks, K. Mercovich, J. Williams, D. Mooney, J. Hussey, A. Moloney
Bendigo FNL
Goal Kickers: L. Sharp 3, A. Baird 2, B. McPhee, J. Thrum, H. Morcom, J. Neaves, J. Geary
Best Players: A. Baird, K. Strachan, J. Geary, J. Reaper, B. Collins, J. Fallon
FINAL
Sat 19 May 2:10 PM at Central Reserve - Colac (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Kyabram District FNL 3.0-18 4.4-28 9.7-61 9.12-66
Colac & District FL 4.2-26 8.6-54 13.9-87 17.10-112
Kyabram District FNL
Goal Kickers: B. Cunningham 2, N. Goodwin 2, M. Berry 2, R. Dunmore, K. Herbert, Z. Cerrone
Best Players: K. Herbert, T. Sidebottom, M. Sidebottom, B. Campbell, J. Fraser, Z. Cerrone
Colac & District FL
Goal Kickers: D. Walters 4, C. Kelly 4, B. Macleod 3, P. Ridout 2, T. Leishman, K. Smartt, G. Rooke, J. Rowan
Best Players: B. Macleod, G. Rooke, S. Salajan, J. Hayward, K. Smartt, L. Rosevear
FINAL
Sat 19 May 2:15 PM at Boort Park - Boort (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Southern Football Netball League 5.2-32 8.3-51 11.4-70 13.6-84
North Central FL 1.2-8 6.2-38 8.3-51 12.3-75
Southern Football Netball League
Goal Kickers: J. Fox 5, J. Peryman 2, C. Proctor 2, L. Duffy 2, D. Ades , L. Walmsley
Best Players: C. Carey, L. Walmsley , J. Fox, C. Proctor, J. Peet, L. Duffy
North Central FL
Goal Kickers: B. McInnes 4, C. Gregg 3, R. Allan, S. Pye, T. Finlay, J. Hargreaves, M. Fawcett
Best Players: D. Hinkley, C. Gregg, L. Sirett, T. Finlay, B. McInnes, R. Allan
FINAL
Sat 19 May 2:15 PM at Buninyong Oval - Buninyong (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Riddell District FNL 2.3-15 4.5-29 8.8-56 9.13-67
Central Highlands FL 1.3-9 5.7-37 6.9-45 9.10-64
Riddell District FNL
Goal Kickers: T. Podolczak 6, B. Chambers, R. Schraven, D. Toman
Best Players: T. Podolczak, B. Swallow, A. Tessari, S. Stewart, T. Walsh, T. Waters
Central Highlands FL
Goal Kickers: H. McKimmie 4, D. Robertson, M. Nolan, J. Crabtree, J. Dunne, J. Mahar
Best Players: J. Lukich, T. Brayshaw, H. McKimmie, J. Robertson, B. Powell, F. Anscombe
FINAL

  Q1 Q2 Q3 Q4
Geelong & District FL 3.3-21 6.8-44 8.12-60 10.17-77
Heathcote & District FL 4.3-27 5.4-34 8.5-53 10.8-68
Geelong & District FL
Goal Kickers: J. Kennedy Hunt 5, J. Ettridge 2, B. Mitchell, D. Witney, T. Barton
Best Players: L. Wilson, S. Jacka, D. Witney, M. Best, A. Fantella, J. Kennedy Hunt
Heathcote & District FL
Goal Kickers: J. Bacon 3, T. Findlay 2, J. Findlay 2, M. Perri, Z. Johnston, N. Knight
Best Players: A. Craig, L. Prout, J. Gleeson, H. Sirett, Z. Johnston, S. Kairn
FINAL

  Q1 Q2 Q3 Q4
Ovens & Murray FL 7.1-43 11.5-71 17.10-112 21.14-140
Western Region Football League 1.2-8 2.3-15 5.7-37 9.10-64
Ovens & Murray FL
Goal Kickers: M. Newton 5, J. Neagle 3, L. Garland 2, J. Richards 2, B. O''Hara 2, N. Meredith 2, H. Wheeler, L. Taylor Nugent, M. Whiley, B. Symes, M. Grossman
Best Players: H. Wheeler, M. Whiley, D. Van Berlo, J. Neagle, L. Taylor Nugent, M. Dussin
Western Region Football League
Goal Kickers: D. Schibeci 2, B. Said 2, R. Wuruki-Barba, N. Buykx, J. Cooke, K. Galloway, L. Tanner
Best Players: N. Buykx, T. Donoghue, L. Cavanagh, D. Schibeci, B. Said, R. Wuruki-Barba
FINAL
Sat 19 May 2:30 PM at Garfield Oval - Garfield (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Maryborough Castlemaine District FNL 0.2-2 2.3-15 4.6-30 5.10-40
West Gippsland Football Netball Competition 3.4-22 5.7-37 9.10-64 11.18-84
Maryborough Castlemaine District FNL
Goal Kickers: H. Slater 2, A. Munari, A. McKinna, J. Bowen
Best Players: J. Anderson, A. McKinna, S. Patterson, J. Mortlock, A. Munari, D. Bibby
West Gippsland Football Netball Competition
Goal Kickers: T. Beck 2, Z. Vernon 2, M. Marotta 2, C. Casey, J. Briggs, J. Fisher, N. Allen, M. Griffin
Best Players: Z. Vernon, R. Smith, S. Hawking, J. Briggs, A. Soumilas, J. Fisher
FINAL
Sat 19 May 2:30 PM at Swan Hill Show Grounds (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Central Murray FNL 3.5-23 5.7-37 9.9-63 14.12-96
Sunraysia FNL 1.1-7 3.4-22 5.5-35 8.7-55
Central Murray FNL
Goal Kickers: G. Boyd 5, J. Pertzel 2, H. Keely 2, C. Kelly 2, C. Viani, M. Iannucci, S. Boyall
Best Players: B. Pay, M. Iannucci, R. Gillingham, C. Viani, X. Moloney, G. Boyd
Sunraysia FNL
Goal Kickers: E. Gill 2, J. Gregg, A. Richardson, T. Morrish, B. Hards, N. Mee, J. Dean
Best Players: E. Gill, A. Richardson, C. Hards, N. Mee, B. Hards, J. Gregg
FINAL
Sat 19 May 4:20 PM at Etihad Stadium (Map)

  Q1 Q2 Q3 Q4
Geelong FNL 2.2-14 5.6-36 7.8-50 9.9-63
Eastern Football League 4.2-26 6.5-41 9.8-62 16.9-105
Geelong FNL
Goal Kickers: B. Haintz 2, L. Hillman 2, J. Dobosz, C. Moreland, R. Monaghan, J. Gow, J. Davis
Best Players: J. Blood, N. Deans, Z. Morison, T. Ruggles, J. Thompson, J. Davis
Eastern Football League
Goal Kickers: L. Williams 7, L. Wale-Buxton 3, A. Parker, J. Fisher, J. McDonald, A. Fenton, S. Hill, L. McDonald
Best Players: L. Wale-Buxton, L. Williams, T. Schneider, L. McDonald, J. Weatherald, A. Parker