Basketball New Zealand Leagues
Draws/Results
LiveStats
Contact Details
Support
Passport Sign in
Support
Sign out
BBNZ - Leagues
/
2016 Women's Basketball Championship
Filter by season
2019
2018
2017
2016
Filter by competition
Select a Competition
2016 Women's Basketball Championship
2016 Women's Basketball Championship Playoffs
Draws/Results
2016 Women's Basketball Championship
Draw
Results
Ladder
Season Statistics
Change stats grouping
Floor Game Summary
Rebounding Summary
Scoring Summary
Fouls Summary
Fouls Summary
Player Name
Team
M
PFS
TFS
J Tito
Te Tai Tokerau Phoenix
6
17
T Kendrick
Tauranga City Coasters
5
16
J Kensington
Taranaki Thunder
5
15
K Leger-Walker
Waikato Wizards
6
15
J Tuki
Taranaki Thunder
5
14
N Smith
Oceana Gold Rush Otago
6
14
A Snowdon
Alloyfold Canterbury Wildcats
6
13
D Frost
Oceana Gold Rush Otago
6
13
J Judge
Capital Flyers
6
13
B Kjestrup
Oceana Gold Rush Otago
6
12
D Walsh
Capital Flyers
6
12
K Diakhaby
Junior Tall Ferns
4
12
C Anderson
Tauranga City Coasters
5
11
I Hohaia
Taranaki Thunder
5
11
J Cameron
Te Tai Tokerau Phoenix
6
11
T Morrison
Alloyfold Canterbury Wildcats
6
11
C Neame
Nelson Sparks
4
10
C Baudry
Junior Tall Ferns
4
10
C Hamblin
Alloyfold Canterbury Wildcats
6
10
J Hunter
Auckland Counties Lady Hawks
6
10
K Groot
Oceana Gold Rush Otago
6
10
R Trethewey
Taranaki Thunder
5
10
T Clement
Taranaki Thunder
5
10
A Ruske
Oceana Gold Rush Otago
6
9
A Gayle
Alloyfold Canterbury Wildcats
5
9
C Le'Au'Anae
Waitakere Lady Rangers
4
9
J Main
Oceana Gold Rush Otago
6
9
M Tewhiu
Te Tai Tokerau Phoenix
5
9
N Lenden
Waikato Wizards
6
9
S Walker-Pitman
Junior Tall Ferns
4
9
J Thomson
Nelson Sparks
4
8
K Thompson
Nelson Sparks
4
8
M Milani
Waitakere Lady Rangers
4
8
M Stevens
Waikato Wizards
6
8
N Visger
Oceana Gold Rush Otago
6
8
N Ruske
Oceana Gold Rush Otago
5
8
R James
Nelson Sparks
4
8
T Sadler
Alloyfold Canterbury Wildcats
6
8
F Edmondson
Alloyfold Canterbury Wildcats
6
7
V Weir
Taranaki Thunder
5
7
Z Jillings
Junior Tall Ferns
4
7
B Latavao
Junior Tall Ferns
3
6
C Morris
Capital Flyers
3
6
H Turton
Auckland Counties Lady Hawks
6
6
K Burgess
Waitakere Lady Rangers
3
6
C Flaws
Oceana Gold Rush Otago
4
5
E Langton
Taranaki Thunder
5
5
G Leslie
Waitakere Lady Rangers
3
5
K Noyer
Waitakere Lady Rangers
2
5
S Telfer
Te Tai Tokerau Phoenix
6
5
T Harding
Te Tai Tokerau Phoenix
5
5
C Rogers
Tauranga City Coasters
4
4
D Ma
Te Tai Tokerau Phoenix
3
4
D Finnigan
Junior Tall Ferns
1
4
F Tilly
Nelson Sparks
4
4
K Ballantyne
Waikato Wizards
6
4
C Preston
Taranaki Thunder
5
3
J How
Taranaki Thunder
1
3
S Penese
Junior Tall Ferns
2
3
S Salmon
Capital Flyers
1
3
S Tua
Te Tai Tokerau Phoenix
6
3
T H Taylor
Auckland Counties Lady Hawks
4
3
T Clarke
Junior Tall Ferns
4
3
Z Poulava
Waikato Wizards
3
3
B Gavin
Taranaki Thunder
1
2
C Stubbins
Capital Flyers
1
2
G Love
Oceana Gold Rush Otago
6
2
H Fenwick
Alloyfold Canterbury Wildcats
6
2
K Gillespie
Waitakere Lady Rangers
2
2
L Nathan
Auckland Counties Lady Hawks
3
2
S Murray-Wihongi
Te Tai Tokerau Phoenix
6
2
S Jones
Waitakere Lady Rangers
2
2
S Rigter
Auckland Counties Lady Hawks
6
2
A Brooks
Nelson Sparks
3
1
A Crosbie
Waitakere Lady Rangers
1
1
L Dixon
Capital Flyers
1
1
M Tamatoa
Auckland Counties Lady Hawks
2
1
S Walker-Pitman
Waikato Wizards
2
1
T Graham
Capital Flyers
1
1
A Keating
Tauranga City Coasters
0
C Paalvast
Waitakere Lady Rangers
0
D Finnigan
Junior Tall Ferns
0
J Mumm
Nelson Sparks
1
K Watene
Tauranga City Coasters
0
L Biessy
Nelson Sparks
1
L Walker
Waikato Wizards
1
M Watling
Junior Tall Ferns
0
O Avery
Nelson Sparks
1
P Begley
Tauranga City Coasters
0
R Bennett
Tauranga City Coasters
0
S Farmer
Alloyfold Canterbury Wildcats
0
S Umaga-Jensen
Oceana Gold Rush Otago
1
* Player played for multiple teams in same competition