2013

DOUBLE AND BACK TO BACK PREMIERSHIPS

What a great day for the Club.

The Reserves winning their 1st Premiership for the Club after the game finished drawn and extra time was played. It was a gutsy effort by the young team. Well done to Coach Drew Koch who has a done a great with his young team.

 

The "A" Grade winning back to back Premierships after being down at 3/4 time, fighting back in the last and defending a narrow 5 point margin. Well done to Coach Roger James.

 

Congratulations to Dean Cutting for winning the Hearn Grand Final Best Player Award

 

Go to the Photo Gallery to see Graham Lees and Janet Carpenters photos of the all three games.

 

 

Reserves Best and Fairest Count 2013
  Award Donated by Recipient
1 Best and Fairest Wilkin Construction Matt Harris
2 Runner UP B&F Dean Noll Jeffery Woods
3 Runner UP B&F Guy Builders Tim Brown
4 Most Dedicated Blue Rock Wines Stephen Scully
5 Team Man Jodie Ayres Jeffery Woods
6 Coaches Award Drew Koch Hayden Traynor
7 Best Under 21 Lyndoch Hotel Tim Brown
8 Best Finals Watson Earthmoving & Excavation Sam Roberts

 

 

A Grade Best and Fairest Count 2013
  Award Donated by Recipient
1 Best and Fairest Smith Bros Transport Ross Christie
2 Runner UP B&F Dick & Val Filsell Adam Spencer
3 Polkinghorne Tropy ' Most Dedicated' Barry Polkinghorne Heath Commane
4 Team Man Williamstown Hotel Brad Coles
5 Coaches Award Roger James Craig McAlphine
6 Most Improved Ross Lagana Richard Hayman
7 Best Rookie National Health Recovery Agents - Paul Clarke Ryan Watson
8 Best Finals Watson Earthmoving & Excavation Ross Christie

 

MILESTONE GAMES

 

PLAYERS NAME GAMES TO PLAY FROM START OF SEASON MILESTONE
Jock Cameron 1 50
Scott Jenkins 2 50
Roger James 4 50
David Goodfellow 4 250
Craig McAlpine 5 100
Andrew Thwaites 6 50
Glen Justice 6 150
Cooper Pinch 7 50
James Angus 7 50
Michael Baraglia 9 100
Carl Howarth 10 50
Matt Stelzer 11 150
Ashley Amber 12 150
Adam Spencer 13 100
Jason Rider 17 50
Gary Koch 18 50
Brent O'Driscoll 54 Games Played Missed Last Year 50

 

JEFF WOODS - RESERVES MEDAL WINNER

Congratulations to Jeff "Digger" Woods on winning the BL&G Reserves Best & Fairest Award. After coming runner up a couple of times it is great that he finally broke through.


 

2013 BL&G COACHES AWARD

Congratulations to Ros Christie for winning the 2013 Peter Vivian Financial Services Coaches Award for 2013. Ros has had an outstanding season and the award is well deserved.

Ross Christie receiving his award at the BL&G Medal Count


BL&G TEAM OF THE YEAR PLAYERS

From left to right: Paul Stelzer, Ross Christie, Heath Commane, Michael Taylor. Missing Matt Stelzer and Dean Cutting.

 

 

PRESENTATION NIGHT AWARDS

 

 

 

A Grade

Ross Christie - Best Player, Adam Spencer - Runner Up, Richard Hayman - Most Improved, Craig McAlpine - Coaches Trophy, Brad Coles - Team Man, Roger James - Coach, Heath Commane - Most Dedicated.

A Grade

Roger James - Coach, Adam Spencer - Runner Up, Ross Christie - Best Player, Richard Hayman - Most Improved, Brad Coles - Team Man, Ryan Watson - Best Rookie, Heath Commane - Most Dedicated.

Matt Harris - Reserves Best & Fairest Jeff Woods - Reserves Runner Up
Haydyn Traynor - Reserves Best U21 Tim Brown -
   
 Steve Scally - Reserves Coaches Trophy  Sam Roberts - Best Reserves Finals Player

 

 

BDFC Major Sponsors

SEASON 2021

FOOTBALL

Contacts:

President:  Craig Wilson 0416 230 796

president@barossadistrictfootball.com.au

 Secretary: Rebecca Tappert 0429 220 019

secretary@barossadistrictfootball.com.au

Senior Football

Senior Football Operations Manager:

Travis Miller 0457 536 424

seniors@barossadistrictfootball.com.au

A Grade Coach: Simon Wills 0418 142 865

Training Times:

Tuesdays and Thursdays -

6:30pm at Williamstown Oval

Senior Colts

 Coach: Brae McConnell

Training Times:

Tuesdays & Thursday - 

5.30pm at Williamstown Oval

Junior Colts

Coach: Jamie Sibbick 0413 597 417

Training Times:

Monday & Thursday - 
5.30pm at Williamstown Oval

 


Junior Football 

Junior Football Training 
(u9, u11, u13)

 Williamstown Oval, Wednesday

> Under 9 & Under 11 - 5.30 to 6.30. 
> U13 6.00 to 7pm.

  Coordinator: Stacey Bratton


Womens Football

u14, u17 & Senior Teams

Training nights vary

Coordinator: Tegan Bahnisch 0409 677 055

ctbahnisch@bigpond.com


NETBALL 

President: 

Jodie Grantham 0417 871 321

sjgrantham1@bigpond.com

Secreatry: 

Kylie Allman 0431 538 631

kyliegonzalez79@gmail.com

Senior Netball

Williamstown Courts

Seniors 1 & 2 Training
> Wednesday Night

Seniors  3-7 Training
> Tuesday Night

Junior Netball Training

Williamstown Courts

Training > Tuesday & Wednesday from 4.30pm

Contact Jodie on 0417 871 321 or Kylie on 0431 538 631 for more info.

 


EXEC COMMITTEE

Contacts: 

Club ChairpersonVacant
Club Vice ChairpersonJamie Sibbick
TreasurerJudy Watson 0424 136 374
SecretaryRebecca Tappert

Public OfficerVacant

Ladder A Grade 2021

A Grade 2021
POS TEAM PTS
1 South Gawler 22
2 Nuriootpa Rover 14
3 Tanunda 14
4 Willaston 14
5 Kapunda 14
6 Angaston 12
7 Gawler Central 10
8 Barossa District 4
9 Freeling 0

Ladder Reserves

Reserves 2021
POS TEAM PTS
1 South Gawler 20
2 Nuriootpa Rover 19
3 Gawler Central 16
4 Tanunda 14
5 Angaston 13
6 Kapunda 10
7 Willaston 10
8 Barossa District 2
9 Freeling 0

Ladder Senior Colts

Senior Colts 2021
POS TEAM PTS
1 Barossa District 18
2 Willaston 17
3 South Gawler 17
4 Gawler Central 15
5 Nuriootpa Rover 14
6 Tanunda 11
7 Kapunda 6
8 Freeling 4
9 Angaston 2

Ladder Junior Colts

Junior Colts 2021
POS TEAM PTS
1 Barossa District 22
2 Angaston 16
3 Tanunda 16
4 Nuriootpa Rover 14
5 Gawler Central 12
6 Kapunda 10
7 South Gawler 8
8 Freeling 4
9 Willaston 2