2011

NETBALL TROPHY WINNERS

2011 BDNC TROPHY WINNERS







BEST & FAIREST R/UP B & F COACHES








SENIOR 1 Joint Winners


REBECCA ADAMS VICKI NELSON NIL

LAURA SLADE





SENIOR 2 Joint Winners


KIMBERLEY HAGE HANNAH ROBINSON NIL

JEANETTE BATES





SENIOR 3 CAROLYN WESTLEY EMMA SMITH NIL




SENIOR 4 SARAH KOCH JESSICA NANGLE NIL




SENIOR 5 MEGAN WILKIN HOLLY SMITH








INTERMEDIATE 1 LAUREN INGHAM SEMRA AKSAKALLI HANNAH MAJOR




INTERMEDIATE 2 JESSICA JUNGFER RHIANNON CUMMINGS GRACE CHAPMAN




JUNIOR 1 ZOE VANSTONE CLAIRE SLADE AMY RENSHAW




JUNIOR 2 JASMINE McCUDDEN Joint Winners


HOLLIE HURST


BRITTANY HOFLEHNER NIL




SUB JUNIOR 1 MIRAY AKSAKALLI MORGHAN EARL SHANNON PACKER




SUB JUNIOR 2 JESSICA APPELBY BROOKE WINSTANLEY ALEXANDRA DALLISTON




SUB JUNIOR 3 CAITLIN ISAACSON BROOKE McCUDDEN MIKAELA TEEHAN








PRIMARY 1

won the primary carnival held at Nuriootpa







 

 


 

NETBALL AWARDS

Narelle Lane Netball President congratulates Jenny Slade (Middle) on her Life Membership and Cynthia Vanstone (Right) on her Netball Person of the Year Award.

 


 

DRAWING THE WINNER OF THE RAFFLE

BDFC Major Sponsors

SEASON 2021

FOOTBALL

Contacts:

President:  Craig Wilson 0416 230 795

president@barossadistrictfootball.com.au

 Secretary: Rebecca Tappert 0429 220 019

secretary@barossadistrictfootball.com.au

Senior Football

Senior Football Operations Manager:

Travis Miller 0457 536 424

seniors@barossadistrictfootball.com.au

A Grade Coach: Simon Wills 0418 142 865

Training Times:

Tuesdays and Thursdays -

6:30pm at Williamstown Oval

Senior Colts

 Coach: Brae McConnell

Training Times:

Tuesdays & Thursday - 

5.30pm at Williamstown Oval

Junior Colts

Coach: Jamie Sibbick 0413 597 417

Training Times:

Monday & Thursday - 
5.30pm at Williamstown Oval

 


Junior Football 

Junior Football Training 
(u9, u11, u13)

 Williamstown Oval, Wednesday

> Under 9 & Under 11 - 5.30 to 6.30. 
> U13 6.00 to 7pm.

  Coordinator: Stacey Bratton


Womens Football

u14, u17 & Senior Teams

Training nights vary

Coordinator: Tegan Bahnisch 0409 677 055

ctbahnisch@bigpond.com


NETBALL 

President: 

Robyn Crack 0476 230 307

president@barossadistrictnetball.com.au

Secreatry: 

Alicia Murphy 0439 680 853

secretary@barossadistrictnetball.com.au

Senior Netball

Williamstown Courts

Seniors Training
> Thursday Night

Junior Netball Training

Williamstown Courts

Training > Tuesday & Wednesday from 4.30pm

Contact Robyn on 0476 230 307 or Alicia on 0439 680 853 for more info.

 


EXEC COMMITTEE

Contacts: 

Club ChairpersonVacant
Club Vice ChairpersonJamie Sibbick 0413 597 417
TreasurerDonna Riggs 0404 898 130
Secretary:Jodie Grantham 0417 871 321

Public OfficerVacant

Ladder A Grade 2021

A Grade 2021
POS TEAM PTS
1 South Gawler 28
2 Nuriootpa Rover 22
3 Tanunda 21
4 Willaston 18
5 Angaston 18
6 Kapunda 17
7 Gawler Central 12
8 Barossa District 6
9 Freeling 2

Ladder Reserves

Reserves 2021
POS TEAM PTS
1 Nuriootpa Rover 27
2 South Gawler 24
3 Gawler Central 22
4 Angaston 19
5 Tanunda 19
6 Willaston 14
7 Kapunda 13
8 Barossa District 4
9 Freeling 2

Ladder Senior Colts

Senior Colts 2021
POS TEAM PTS
1 Barossa District 24
2 Willaston 23
3 South Gawler 21
4 Nuriootpa Rover 20
5 Gawler Central 19
6 Tanunda 14
7 Freeling 10
8 Kapunda 9
9 Angaston 4

Ladder Junior Colts

Junior Colts 2021
POS TEAM PTS
1 Barossa District 28
2 Angaston 24
3 Tanunda 23
4 Nuriootpa Rover 20
5 Gawler Central 16
6 Kapunda 11
7 South Gawler 10
8 Willaston 6
9 Freeling 6