2010

2010 MILESTONE GAMES

Di Robinson

Congratulations to Di (Dizey) Robinson who played 150 games for the Club against Angaston. Unfortunately her team didn't quite get over the line on Saturday and had a draw with Angaston but Dizey put in her usual stellar performance on the court.

Bron Venning

Long time Club Stalwart Bron Venning  played her 250th game of Netball for the Club on Saturday against Willaston. This is a great achievement for Bron and  she is the first player to achieve the 250 game milestone for the club. It has been a tough year for the "Old Timer" who has taken on the joint coaching role with "Tazza".  See the champ in action, go to the Photo Gallery and scroll down until you find Bron Venning 250 Game Champion.

Kathryn Morris

Congratulations on Kathryn for playing her 100th Game against Willaston.

 NETBALL 2010 TROPHY WINNERS


Best and Fairest

Runner Up (B&F)

Coaches Trophy

Senior 1

Laura Slade

Bec Adams

 Amy Drumm

Senior 2

Daniella DiBlascio

Jeanette Bates

Emma Smith

Senior 3

Dianne Robinson

Tie - Hannah Robinson & Jessica Nangle


 Senior 4

Kimberley Cooney

 Peri Rodgers


Senior 5

Lesley-Ann Woodifield

Lauren Nas

Rachel Dew





Intermediates 2

Rhiannon Cummings

Sian Smithson

Sian Smithson

 Junior 1

 Claire Slade

Tie – Hannah Major

& Ayla Plowman


Junior 2

Maleika Osman

Kristen Sainsbury

Courtney Brown

 Sub Junior 1

 Brittany Hoflehner

Stacey Guildford

Chelsea Flitter

Sub Junior 2

Morghan Earl

Chantelle Platten

Danielle McKechnie

 Sub Junior 3

 Alexandra Dalliston

Amanda Hughes

Tasma Wells-Sidler

Primary 1

Participation Awards



 Primary 2

 Participation Awards



Netta 1

Participation Awards



 Netta 2

Participation Awards











































































































































BDFC Major Sponsors

SEASON 2021

FOOTBALL

Contacts:

President:  Craig Wilson 0416 230 796

president@barossadistrictfootball.com.au

 Secretary: Rebecca Tappert 0429 220 019

secretary@barossadistrictfootball.com.au

Senior Football

Senior Football Operations Manager:

Travis Miller 0457 536 424

seniors@barossadistrictfootball.com.au

A Grade Coach: Simon Wills 0418 142 865

Training Times:

Tuesdays and Thursdays -

6:30pm at Williamstown Oval

Senior Colts

 Coach: Brae McConnell

Training Times:

Tuesdays & Thursday - 

5.30pm at Williamstown Oval

Junior Colts

Coach: Jamie Sibbick 0413 597 417

Training Times:

Monday & Thursday - 
5.30pm at Williamstown Oval

 


Junior Football 

Junior Football Training 
(u9, u11, u13)

 Williamstown Oval, Wednesday

> Under 9 & Under 11 - 5.30 to 6.30. 
> U13 6.00 to 7pm.

  Coordinator: Stacey Bratton


Womens Football

u14, u17 & Senior Teams

Training nights vary

Coordinator: Tegan Bahnisch 0409 677 055

ctbahnisch@bigpond.com


NETBALL 

President: 

Jodie Grantham 0417 871 321

sjgrantham1@bigpond.com

Secreatry: 

Kylie Allman 0431 538 631

kyliegonzalez79@gmail.com

Senior Netball

Williamstown Courts

Seniors 1 & 2 Training
> Wednesday Night

Seniors  3-7 Training
> Tuesday Night

Junior Netball Training

Williamstown Courts

Training > Tuesday & Wednesday from 4.30pm

Contact Jodie on 0417 871 321 or Kylie on 0431 538 631 for more info.

 


EXEC COMMITTEE

Contacts: 

Club ChairpersonVacant
Club Vice ChairpersonJamie Sibbick
TreasurerJudy Watson 0424 136 374
SecretaryRebecca Tappert

Public OfficerVacant

Ladder A Grade 2021

A Grade 2021
POS TEAM PTS
1 South Gawler 22
2 Nuriootpa Rover 14
3 Tanunda 14
4 Willaston 14
5 Kapunda 14
6 Angaston 12
7 Gawler Central 10
8 Barossa District 4
9 Freeling 0

Ladder Reserves

Reserves 2021
POS TEAM PTS
1 South Gawler 20
2 Nuriootpa Rover 19
3 Gawler Central 16
4 Tanunda 14
5 Angaston 13
6 Kapunda 10
7 Willaston 10
8 Barossa District 2
9 Freeling 0

Ladder Senior Colts

Senior Colts 2021
POS TEAM PTS
1 Barossa District 18
2 Willaston 17
3 South Gawler 17
4 Gawler Central 15
5 Nuriootpa Rover 14
6 Tanunda 11
7 Kapunda 6
8 Freeling 4
9 Angaston 2

Ladder Junior Colts

Junior Colts 2021
POS TEAM PTS
1 Barossa District 22
2 Angaston 16
3 Tanunda 16
4 Nuriootpa Rover 14
5 Gawler Central 12
6 Kapunda 10
7 South Gawler 8
8 Freeling 4
9 Willaston 2