Training Times and Venues

Training Times and Venues

2021 Season

Our club hosts training sessions at the following venues:

  • Tuggeranong Stadium (Cowlishaw Street, Greenway
  • Calwell High School (Casey Cres, Calwell)

Training Venues Coordinator : Stephen Hart

A detailed list of training times and venues for all teams is as follows: 

  Girlst Training Schedule 2021 Season    
Teams Venue/Day/Time Coach Manager
       
U10 Girls    Tuggs Monday   4.30- 5.30pm crt 5 Monique Warren Monique Warren
       
U12G JPL  TuggsTuesday  5.00-6.30pm  crt 4 Charles Bishop    Rebecca Norris
       
U12G1  TuggsTuesday  4.30-6.00pmcrt 4 Tate Spencer  Caroline Falconer
    AC:Brett Zezulka
 
       
U12G3 TuggsThursday6.00-7.00pm crt 5 April Connell    Rhiannon Johnson
       
       
U12G5 TuggsThursday6.00-7.00pm crt 5 Johno Warren    Monique Warren
    AC: Jessica Dawes  
       
U14G1 CalwellTuesday 4.30-6.00pm  John Clowry   Trilby Rippon
    AC: Will Falconer    
       
U14G2 CalwellTuesday 4.30-6.00pm  Kaidon Benson Tania Bell
       
       
U14G3 TuggsWednesday6.00-7.00pm crt 5 Rachel Duck Jennifer Hartcher
    AC: Hannah O'Loughlin  
       
U14G4 TuggsWednesday6.00-7.00pm crt 5 Tendai Murwira    Corrina Murwira
       
U16G1 TuggsThursday    4.30-6.00pm  crt 5 Ivan Haider   Nour Al-Asmar  
       
U16G2 TuggsWednesday6.00-7.00pm crt 4 Tate Spencer Kelly Buchi
    AC:Matt Fogarty   
       
U16G3 TuggsWednesday6.00-7.00pm crt 4 Abby Wood Monique Jenkins
    AC:Matt Fogarty   
       
U19G1 TuggsThursday    4.30-6.00pm crt 5  Damian Dawes Len Duck
       
       
U19G3 Calwell Wednesday   5.00-6.00pm Adam Harrison Michelle Geerdink
  Boys Training Schedule 2021 Season    
Teams Venue/Day/Time Coach Manager
       
U10 Boys Grey    TuggsTuesday5.30-6.30pm  crt 5 Goran (Tom) Rajic   Katie King
    AC: Tendai Murriwa    
       
U10 Boys Red   TuggsTuesday5.30-6.30pm  crt 5 Matthew Clowry   

Caroline Falconer

Mick Webb

       
U12B JPL   Calwell Monday4.30-6.00pm Aaron McNamara    Tim Treloggen
    AC: Ryan McNamara   
       
U12B div2  Tuggs Tuesday4.30-5.30pm  crt 5    Stuart Coyle   Kristy Carberry
       
U12B div5 Tuggs Tuesday4.30-5.30pm  crt 5    Owen Schmierer      Fiona Burge
       
U14B JPL TuggsMonday5.00-6.30pm   crt 4 Paul Clowry    Ivan Haider
       
U14B div1  Calwell Monday5.30-7.00pm Aaron McNamara Danielle McGurgan
    AC: Ryan McNamara  
       
    U14B div3          CalwellWednesday  6.00-7.00pm              John Sirimanotham     Miranda Zvidza
    AC: Dylan Sirimanotham    
       
U14B div4 TuggsMonday 5.30-6.30pm   crt 5           Isaac Hudson    Lisa Landwehr & Michelle Bower
       
U14B div5  TuggsMonday 5.30-6.30pm   crt 5           Muhayed Hamed Kara Killip & Jo Verden
       
U16B div1   TuggsMonday5.00-6.30pm  crt 4 Tim Thurgar      Narelle Haywood
       
U16B div3       CalwellWednesday  6.00-7.00pm              Devesh Naidoo Lisa Dunlop & Ingrid Mewett
       
U16B div5      Calwell Wednesday   5.00-6.00pm Patrick Vann  Steve Hayes
  same court as U19G3    
       
U19B JPL CalwellTuesday6.00-7.30pm Brad Jones    Kim Spinks
       
U19B div1  CalwellThursday5.30-7.00pm Mark Nott Kristine Nott
       
U19B div2   CalwellThursday5.30-7.00pm John Sirimanotham     Narissa James
       
U19B div3  CalwellMonday7.00-8.00pm Marc Patron  Michael Smith
       
U19B div5  CalwellMonday7.00-8.00pm Stephen Hart Sarah Coleman

 

 

Notice Board

Our Basketball Club is proudly
supported by The Vikings Group

Vikings Group Logo

 ________________________________