The 2016 VWFL finals are here.
The VWFL Finals Series take place between August 6th - September 18th 2016.
Details for the Swisse VFL Women's Finals Series can be found at vfl.com.au
Through the assistance and hard work of many people, the VWFL has been able to access VFL, TAC and premier facilities thoughout Melbourne for our 2015 finals series. A big thank you must go to the following organisations for their support of VWFL finals:
- Coburg Football Club - Moreland City Council
- Werribee Football Club - Wyndham City Council
- Northcote Park FC- Darebin City Council
- Dandenong Stingrays - City of Greater Dandenong
- Frankston Football Club- Frankston City Council
- AFL Goldfields - City of Ballarat
Finals structure: A final 4 on the ladder in each division, with finals played over three weeks
Semi Finals: 1 v 2 and 3 v 4 (Winner of 1 v 2 straight in to the Grand Final)
Prelim Finals: Loser of 1 v 2 v Winner of 3 v 4
Grand Final: Winner of Semi Final 1 v 2 v Winner of Prelim
To avoid disappointment, please observe the following:
GRAND FINAL
- $10 Concession and $15 Adult
- No Dogs allowed at any venues
- No BYO Alcohol to be brought into venues
- Any patrons acting in a socially unacceptable manner or not observing the conditions of entry will be removed from the venue
- Grounds are subject to change due to ground condition, please check website fixtures regularly.
WEEK 7 - VWFL FINALS SERIES
SUNDAY 18th SEPTEMBER - Coburg City Oval
10am -Division 1 Grand Final - Kew v Darebin
12pm - Premier Division Grand Final - Bendigo v Deer Park
2:30pm - Swisse VFL Womens Grand Final - Darebin v Melbourne Uni
_____________________________________________________________________________
WEDNESDAY 21st SEPTEMBER
Peninsular, Docklands
- 6:30pm VWFL Presentation Night
Previous games:
_____________________________________________________________________
WEEK 1 - VWFL FINALS SERIES
PREVIEWS:
SATURDAY 6th AUGUST - Chirnside Park (Werribee)
2:00pm- Shepparton v Jacana - North West Elimination Final4:00pm - Melton vs Manor Lakes- North West Semi Final6:00pm - Chirnside Park vs VU Spurs Div 2 Semi Final
_________________________________
SUNDAY 7th AUGUST - Frankston Oval
11:00am -Rosebud vs Seaford - South East Elimination Final
1:00pm -Mornington vs Beaconsfield - South East Semi Final
3:00pm -Gippsland vs AJAX - Div 3 Semi Final
_________________________________
SUNDAY 7th AUGUST - Bill lawry Oval, Northcote
12:00pm - Fitzroy vs SKOBS Saints - Div 3 Elimination Final2:00pm -Seaford vs Sunbury - Div 2 Elimination Final
_________________________________
SUNDAY 7th AUGUST - North Oval (no.2) , Ballarat
12:00pm -Bacchus Marsh vs East Point - Goldfields Elimination Final2:00pm -Lake Wendouree vs MCDFNL - Goldfields Semi Final
_________________________________________________________________________________________
WEEK 2- VWFL FINALS SERIES
SUNDAY 14th AUGUST - White Flats , Ballarat
3:00pm -Lake Wendouree vs East Point- Goldfields Preliminary Final
_________________________________
SUNDAY 14th AUGUST - Bill Lawry Oval, Northcote
12:00pm -Melton v Shepparton - North West Preliminary Final
2:00pm -Ajax v Fitzroy - Division 3 Preliminary Final
_________________________________
SUNDAY 14th AUGUST - Frankston Oval
12:00pm -Beaconsfield v Rosebud - South East Preliminary Final
2:00pm - Chirnside Park v Seaford - Division 2 Preliminary Final
_______________________________________________
WEEK 3- VWFL FINALS SERIES
Grand Final previews:
Division 2 / Division 3 / North West / South East / Goldfields
Video streaming link:
The following games will be live video streamed via the VWFL wesbite. Click the division for the streaming page. ALL Grand Finals will be replayed on the website during the week -
Division 2 / Division 3 / North West / South East
SATURDAY 20th AUGUST - Shepley Oval
5:30pm - Mornington d Beaconsfield - South East Division Grand Final
7:30pm - Gippsland d Fitzroy - Division 3 Grand Final
______________________________________________________________________
SUNDAY 21st AUGUST - Coburg City Oval
12:00pm - Manor Lakes d Melton Centrals - North West Division Grand Final
2:30pm - VU Western Spurs d by Seaford - Division 2 Grand Final
______________________________________________
SUNDAY 21st AUGUST - Eastern Oval, Ballarat
2:00pm - MCDFNL Lions d Lake Wendouree - Goldfields Division Grand Final
_______________________________________________________________________________
WEEK 4 - VWFL FINALS SERIES
SUNDAY 28th AUGUST - Box Hill City Oval
10:00am - Port Melbourne d by Deer Park - Premier Division 1st Semi Final
_________________________________________
SUNDAY 28th AUGUST - Queen Elizabeth Oval, Bendigo
2:00pm - Bendigo d Melbourne University - Premier Division 2nd Semi Final
_______________________________________________________________________________
WEEK 5 - VWFL FINALS SERIES
SUNDAY 4th SEPTEMBER- Coburg City Oval
1:00pm - Darebin d Whitehorse- Division 1 1st Semi Final
3:00pm - Kew d Pascoe Vale - Division 1 2nd Semi inal
_______________________________________________________________________________
WEEK 6 - VWFL FINALS SERIES
SUNDAY 11th SEPTEMBER - RAMS Arena, Highgate
11:00am Darebin d Pascoe Vale - Division 1 Preliminary Final
1:00pm Deer Park d Melbourne University - Premier Division Prelim Final
________________________________________________________________
Last Modified on 18/09/2016 00:04