MID GIPPSLAND FOOTBALL NETBALL LEAGUE
Home Page
Fixtures/Results
About Us
Contact Details
Executive Committee
Netball Sub Committee
Meeting dates
Clearances
Administration
Area Agreements
Codes of Conduct / Child Safety
Constitution & ByLaws
Documents & Forms
Draws
Junior Development Officer
Match Day & Weekly Info
Policies & Guidelines
SportsTG Webinars
TRIBUNAL
History
History of the League
Office Bearers
Hall Of Fame
Hall of Fame Members
Hall of Fame Criteria
Life Members
Premiers
Senior Premiers
Reserves Premiers
Thirds Premiers
Fourths Premiers
Best & Fairest
Senior Best & Fairest
Reserves Best & Fairest
Thirds Best & Fairest
Fourths Best & Fairest
Best & Fairest Voting
MGFL Team of the Year
2011
2012
2013
2014
2016
2017
2018
2019
2021
Links
Clubs
Club Websites
Sponsors
Sponsor Information
Sponsor List
▼ More Menus
Photo Gallery
Sign in to SportsTG
Support
Passport Sign in
Support
Sign out
Mid Gippsland Football Netball League
Reserves Best & Fairest
Jo Redmond Award
1955
John Bennett
Yinnar
1956
J.Kiss
Mirboo North
1957
K.Fowkes
Mirboo North
1958
Jim Went
Hill End
1959
Robert O'Hara
Yinnar
1960
E.O'Hara
Yinnar
1961
Jack Booker
Boolarra
1962
Dick Penaluna
Boolarra
1963
Vivian Gore
Yallourn North
1964
Ian Leys
Thorpdale
1965
Brian Porter
Thorpdale
1966
Ian Leys
Thorpdale
1967
Fred Milkins
Newborough
Barry Rowlings
Thorpdale
1968
Bill Bailey
Hazelwood Churchill
1969
Cyril Metcalf
Yinnar
1970
Les Bond
Boolarra
1971
Ross Bertoli
Yallourn North
1972
Helmut Korab
Hill End
1973
Keith Ruddell
Thorpdale
1974
Peter Austin
Hazelwood Churchill
1975
Des Farley
Yinnar
1976
Des Farley
Yinnar
1977
Robert Taylor
Boolarra
Michael Pisa
Thorpdale
1978
Bill Roberts
Newborough
Ron Berry
Hazelwood Churchill
1979
Greg Vallance
Trafalgar
1980
Ian Robjant
Thorpdale
1981
Steven Sanders
Hazelwood Churchill
1982
Colin Brick
Hazelwood Churchill
1983
Eric Duve
Boolarra
1984
Chris Griffin
Hill End
1985
Greg Lincoln
Trafalgar
1986
Daryl Cook
Yinnar
1987
John Albanese
Thorpdale
1988
Phil Robinson
Hill End
1989
Michael Hammond
Thorpdale
1990
Robert Sapkin
Trafalgar
1991
Robert Sapkin
Trafalgar
1992
Brad Dobson
Yallourn Yallourn Nth
1993
George Lambos
Hill End
1994
Alan Coutts
Newborough
1995
Jim Bennett
Yarragon
1996
Owen Harris
Mirboo North
1997
Brad Shaw
Boolarra
Michael Hammond
Thorpdale
1998
Michael Hammond
Thorpdale
1999
Mark Maynard
Yinnar
2000
Darren Spiteri
Newborough
2001
Michael Jacobs
Newborough
2002
Michael Jacobs
Newborough
Peter Parise
Trafalgar
2003
Peter Parise
Trafalgar
2004
Clint Tyben
Morwell East
2005
Jo Bordanaro
Mirboo North
2006
Jo Bordanaro
Mirboo North
2007
Daniel Carpanedo
Yallourn Yallourn Nth
2008
Jo Bordanaro
Mirboo North
2009
Rohan Bounds
Yallourn Yallourn Nth
2010
Adam Duncan
Morwell East
2011
Bradley Wheller
Yarragon
2012
Justin Ivanic
Hill End
2013
Lincoln Weymouth
Trafalgar
2014
Daniel Drowley
Newborough
2015
James Grande
Mirboo North
2016
Ben Fleming
Yarragon
Aaron Wilson
Newborough
2017
Daniel Drowley
Newborough
Darcy Price
Yallourn Yallourn Nth
2018
Simon Janiw
Newborough
2019
Owen Budge
Yallourn Yallourn Nth
2020
COVID - No Games
2021
Travis Cameron
Tarwin
Turn your favourite sports memories into
A FREE NFT!
Use code:
GAMEDAY
Get Started