MID GIPPSLAND FOOTBALL NETBALL LEAGUE
Home Page
Fixtures/Results
About Us
Contact Details
Executive Committee
Netball Sub Committee
Meeting dates
Clearances
Administration
Area Agreements
Codes of Conduct / Child Safety
Constitution & ByLaws
Documents & Forms
Draws
Junior Development Officer
Match Day & Weekly Info
Policies & Guidelines
SportsTG Webinars
TRIBUNAL
History
History of the League
Office Bearers
Hall Of Fame
Hall of Fame Members
Hall of Fame Criteria
Life Members
Premiers
Senior Premiers
Reserves Premiers
Thirds Premiers
Fourths Premiers
Best & Fairest
Senior Best & Fairest
Reserves Best & Fairest
Thirds Best & Fairest
Fourths Best & Fairest
Best & Fairest Voting
MGFL Team of the Year
2011
2012
2013
2014
2016
2017
2018
2019
2021
Links
Clubs
Club Websites
Sponsors
Sponsor Information
Sponsor List
▼ More Menus
Photo Gallery
Sign in to SportsTG
Support
Passport Sign in
Support
Sign out
Mid Gippsland Football Netball League
Thirds Best & Fairest
Norm Jacobs Award
1964
Rod Atkin
Leongatha
1965
Alaster Dibsdale
Newborough
1966
Kevin Cervi
Hill End
1967
Kevin Cervi
Hill End
1968
Brian Rowlings
Thorpdale
1969
Robert Nash
Mirboo North
1970
Peter Halliday
Boolarra
1971
John Lovison
Yallourn North
1972
Helmut Korab
Hill End
1973
Phil Thompson
Hazelwood Churchill
Charlie Cauchi
Morwell East
1974
Ray Bickerton
Boolarra
1975
Rudi Bence
Yallourn North
1976
Glen Elliott
Newborough
1977
Ken Forster
Newborough
1978
Gary Jacobs
Mirboo North
1979
Michael Watts
Mirboo North
1980
Rino Marino
Morwell East
1981
Paul Regester
Yarragon
1982
Graeme Rankin
Trafalgar
1983
Graeme Rankin
Trafalgar
1984
Grant Mason
Maryvale
1985
Roy Valentine
Morwell East
Martin Skinner
Mirboo North
1986
Wayne Paulet
Yallourn Yallourn North
1987
Glen McGrath
Trafalgar
Stuart Forsyth
Thorpdale
1988
Scott Bond
Yinnar
1989
Stuart Batteley
Yarragon
1990
Christian Burgess
Trafalgar
1991
Justin Young
Yarragon
1992
Steven Patterson
Yinnar
David Woodall
Thorpdale
1993
Gavin Little
Yinnar
1994
Troy Gill
Trafalgar
1995
Nigel Yarnton
Mirboo North
1996
Danny Chila
Mirboo North
1997
David Mercer
Mirboo North
Lachlan Burslem
Yinnar
1998
Matthew Dowling
Yinnar
1999
Andrew Smith
Mirboo North
2000
Steven Bickerton
Mirboo North
2001
Matthew Dyer
Boolarra
2002
Matthew Dyer
Boolarra
2003
Stanley Urbanic
Boolarra
2004
Mark Graeme
Mirboo North
2005
Tod Gilmour
Yinnar
2006
Jace Butler
Trafalgar
2007
Jill-Ivan Nuguid
Yinnar
2008
Michael Farrell
Trafalgar
2009
Jake Atkinson
Thorpdale
2010
Troy Oakley
Thorpdale
2011
Hayden Brock
Trafalgar
2012
Simon Noy
Hill End
2013
Liam Axford
Yarragon
2014
Paul Hinkley
Mirboo North
2015
Jarryd Kilday
Yarragon
2016
Liam Michie
Newborough
2017
Jace Paulet
Hill End
2018
Judah Leak
Yinnar
2019
Blake Zimora
Trafalgar
2020
COVID No Games
2021
Alex Battersby
Meeniyan Dumbalk United
Turn your favourite sports memories into
A FREE NFT!
Use code:
GAMEDAY
Get Started