BBNZ U13 Nationals 2010 - BWC U13 Boys are 2010 National Champions!!!
BBNZ Under 13 Nationals 2010 - Draw and Results:
Date, Time & Court |
BWC | Opponent | Result |
4/10/10, 9am, Ct1 |
BWC U13 Boys |
Taranaki Country |
W 107-28 |
4/10/10, 4pm, Ct 2 |
BWC U13 Boys |
Tauranga City |
W 88-26 |
5/10/10, 12:30pm, Ct2 |
BWC U13 Boys |
North Otago |
W 103-41 |
6/10/10, 2:15pm, Ct2 |
BWC U13 Boys (QF) |
Waikato A (QF) |
W 78-64 |
7/10/10, 5:45pm, Ct1 |
BWC U13 Boys (SF) |
Canterbury A (SF) |
W 86-62 |
8/10/10, 4:15pm, Ct1 |
BWC U13 Boys (GF) |
Harbour A (GF) |
W 76-64 |
Prizegiving after Grand Final approx. 5:45pm |
Boys:
Pool A - BWC, North Otago, Tauranga City & Taranaki Country
Pool B - Harbour A, Rotorua, Wellington A & Otago A
Pool C - Waikato A, West Auckland A, Hawkes Bay & Nelson
Pool D - Canterbury A, Counties Manakau, Auckland Blue & New Plymouth
Girls:
Pool A - Harbour A, Otago A, Waikato & Hawkes Bay
Pool B - Rotorua, Canterbury, Porirua & Harbour B
Pool C - Mid Canterbury, West Auckland, North Canterbury & Taranaki Country
Pool D - Nelson, Counties Manakau, New Plymouth & Auckland Blue
Final Standings
U13 Boys
1st BWC
2nd Harbour A
3rd West Auckland
4th Canterbury
5th New Plymouth
6th Wellington
7th Waikato
8th Taranaki Country
9th Auckland Blue
10th Otago
11th Nelson
12th North Otago
13th Rotorua
14th Counties Manakau
15th Hawkes Bay
16th Tauranga City
Girls
1st Mid Canterbury
2nd Harbour A
3rd New Plymouth
4th Rotorua
5th West Auckland
6th Nelson
7th Waikato
8th Canterbury A
9th Porirua
10th Counties Manakau
11th Hawkes Bay
12th Otago A
13th Taranaki Country
14th Harbour B
15th North Canterbury
16th Auckland Blue
2010 NZ U13 Championships
Cowles Stadium & QEII Sports Centre, Christchurch
Monday, October 4
Boys
9am
Waitakere City Green 107 Taranaki Country 28 (Pool A)
Tauranga City 50 North Otago 58 (Pool A)
Harbour A 96 Otago 34 (Pool B)
Wellington A 64 Rotorua 61 (Pool B)
10.45am
Waikato A 71 Nelson 59 (Pool C)
Hawke’s Bay 21 West Auckland A 137 (Pool C)
Canterbury A 62 New Plymouth 43 ( Pool D)
Auckland Blue 59 Counties Manukau 38 (Pool D)
4pm
Otago 56 Rotorua 54 (Pool B)
Harbour A 108 Wellington A 53 (Pool B)
Taranaki Country 51 North Otago 50 (Pool A)
Waitakere City Green 88 Tauranga City 26 (Pool A)
5.45pm
New Plymouth 50 Counties Manukau 48 (Pool D)
Canterbury A 90 Auckland Blue 65 (Pool D)
Waikato A 77 Hawke’s Bay 16 (Pool C)
Nelson 36 West Auckland A 98 (Pool C)
Standings
Pool A
Waitakere City Green 2-0
North Otago 1-1
Tauranga City 0-2
Taranaki Country 1-1
Pool B
Harbour A 2-0
Wellington A 1-1
Otago A 1-1
Rotorua 0-2
Pool C
Waikato A 2-0
West Auckland A 2-0
Hawkes Bay 0-2
Nelson 0-2
Pool D
Canterbury A 2-0
Auckland Blue 1-1
New Plymouth 1-1
Counties Manukau 0-2
Girls
12.30pm
Harbour A 89 Hawke’s Bay 50 (Pool A)
Waikato 79 Otago A 25 (Pool A)
Rotorua 71 Harbour B 21 (Pool B)
Porirua 46 Canterbury A 50 (Pool B)
2.15pm
Mid Canterbury 73 Taranaki Country 25 (Pool C)
North Canterbury 42 West Auckland 47 (Pool C)
Nelson 53 Auckland Blue 30 (Pool D)
New Plymouth 69 Counties Manukau 47 (Pool D)
7.30pm
Harbour B 44 Canterbury A 89 (Pool B)
Rotorua 60 Porirua 35 (Pool B)
Harbour A 91 Waikato 42 (Pool A)
Hawke’s Bay 38 Otago A 43 (Pool A)
Standings
Pool A
Harbour A 2-0
Otago A 1-1
Waikato 1-1
Hawkes Bay 0-2
Pool B
Rotorua 2-0
Canterbury 2-0
Porirua 0-2
Harbour B 0-2
Pool C
Mid Canterbury 1-0
West Auckland 1-0
North Canterbury 0-1
Taranaki Country 0-1
Pool D
Nelson 1-0
Counties Manukau 0-1
New Plymouth 1-0
Auckland Blue 0-1
Tuesday, October 5
Boys
12.30pm
Taranaki Country 54 Tauranga City 41 (Pool A)
North Otago 41 Waitakere City Green 103 (Pool A)
Otago 44 Wellington A 62 (Pool B)
Rotorua 35 Harbour A 103 (Pool B)
2.15pm
Nelson 61 Hawke’s Bay 31 (Pool C)
West Auckland A 81 Waikato A 55 (Pool C)
New Plymouth 54 Auckland Blue 53 (Pool D)
Counties Manukau 35 Canterbury A 89 (Pool D)
Standings
Pool A
Waitakere City Green 3-0
Taranaki Country 2-1
North Otago 1-2
Tauranga City 0-3
Pool B
Harbour A 3-0
Wellington A 2-1
Otago A 1-2
Rotorua 0-3
Pool C
West Auckland A 3-0
Waikato A 2-1
Nelson 1-2
Hawkes Bay 0-3
Pool D
Canterbury A 3-0
New Plymouth 2-1
Auckland Blue 1-2
Counties Manukau 0-3
Girls
9am
Nelson 56 New Plymouth 48 (Pool D)
Auckland Blue 40 Counties Manukau 51 (Pool D)
Mid Canterbury 73 Tauranga City 25 (Pool C)
Taranaki Country 28 West Auckland 45 (Pool C)
10.45am
Hawkes Bay 42 Waikato 51 (Pool A)
Otago A 37 Harbour A 79 (Pool A)
Harbour B 47 Porirua 85 (Pool B)
Canterbury A 28 Rotorua 44 (Pool B)
4pm
Taranaki Country 61 North Canterbury 35 (Pool C)
West Auckland 45 Mid Canterbury 67 (Pool C)
Auckland Blue 72 New Plymouth 43 (Pool D)
Counties Manukau 53 Nelson 48 (Pool D)
Standings
Pool A
Harbour A 3-0
Otago A 1-2
Waikato 2-1
Hawkes Bay 0-3
Pool B
Rotorua 3-0
Canterbury 2-1
Porirua 1-2
Harbour B 0-3
Pool C
Mid Canterbury 3-0
West Auckland 2-1
North Canterbury 0-3
Taranaki Country 1-2
Pool D
Counties Manukau 2-1
Nelson 2-1
Auckland Blue 1-2
New Plymouth 1-2
Wednesday, October 6
Boys
9am
North Otago 65 Hawke’s Bay 44 (B8QF1)
10.45am
Otago 74 Counties Manukau 67 (B8QF2)
Nelson 74 Tauranga City 60 (B8QF3)
12.30pm
Auckland Blue 52 Rotorua 50 (B8QF4)
2.15pm
Waitakere City Green 78 Waikato A 64 (QF1)
4pm
Canterbury A 64 Wellington A 63 (QF4)
5.45pm
Harbour A 106 New Plymouth 44 (QF2)
7.30pm
West Auckland A 95 Taranaki Country 49 (QF3)
Girls
9am
Otago A 45 North Canterbury 42 (B8QF1)
Taranaki Country 43 Hawkes Bay 51 (B8QF3)
10.45am
Porirua 64 Auckland Blue 28 (B8QF2)
12.30pm
Counties Manukau 66 Harbour B 52 (B8QF4)
2.15pm
Harbour A 89 West Auckland 29 (QF1)
4pm
New Plymouth 59 Canterbury A 49 (QF4)
5.45pm
Rotorua 45 Nelson 32 (QF2)
7.30pm
Mid Canterbury 67 Waikato 39 (QF3)
Thursday, October 7
Boys
9am
Hawke’s Bay 29Rotorua 58 (13-16 SF1)
10.45am
Counties Manukau 84 Tauranga City 62 (13-16 SF2)
North Otago 32 Auckland Blue 86 (9–12 SF1)
12.30pm
Otago 60 Nelson 59 (9–12 SF2)
2.15pm
Waikato A 59 Wellington A 78 (5-8 SF1)
4pm
New Plymouth 86 Taranaki Country 62 (5-8 SF2)
5.45pm
Waitakere City Green 86 Canterbury A 62 (SF1)
7.30pm
Harbour A 78 West Auckland A 62 (SF2)
Girls
9am
North Canterbury 53 Harbour B 61 (13-16 SF1)
Auckland Blue 41 Taranaki Country 45 (13-16 SF2)
10.45am
Otago A 52 Counties Manukau 58 (9–12 SF1)
12.30pm
Porirua 58 Hawkes Bay 35 (9–12 SF2)
2.15pm
West Auckland 44 Canterbury A 42 (5-8 SF1)
4pm
Nelson 53 Waikato 48 (5-8 SF2)
5.45pm
Harbour A92 New Plymouth 57 (SF1)
7.30pm
Rotorua 45 Mid Canterbury 65 (SF2)
Friday, October 8
Boys
9am
15th/16th Playoff
Hawke’s Bay 59 Tauranga City 57
13th/14th Playoff
Rotorua 65 Counties Manukau 47
11th/12th Playoff
North Otago 52 Nelson 66
10.45am
Ninth/10th Playoff
Auckland Blue 82 Otago 59
Seventh/eighth Playoff
Waikato A 60 Taranaki Country 54
12.30pm
Third/fourth Playoff
Canterbury A 25 West Auckland A 56
Fifth/sixth Playoff
Wellington A 50 New Plymouth 67
4.15pm
Final
Waitakere City Green 76 Harbour A 64
Referees - Elliot Duncan & Bryn McLennan
Tournament Team
Ezra Simmons (Waikato), Samuel Aruwa (Auckland), Isaac Letoa (Wellington), Sam Armitt (West Auckland), Gabriel Tuala (Waitakere City), Jesse Campbell (Canterbury), Liam Thornton (North Harbour), Delany Chaney-Puata (Waitakere City), Ken Smith (West Auckland), Malcolm Spellman (North Harbour),
Most Valuable Player
Delany Chaney-Puata (Waitakere City)
Girls
9am
15th/16th Playoff
North Canterbury 50 Auckland Blue 42
13th/14th Playoff
Harbour B 44 Taranaki Country 69
11th/12th Playoff
Otago A 41 Hawke’s Bay 47
10.45am
Ninth/10th Playoff
Counties Manukau 48 Porirua 64
Seventh/eighth Playoff
Canterbury A 53 Waikato 66
12.30pm
Third/fourth Playoff
New Plymouth 83 Rotorua 77
Fifth/sixth Playoff
West Auckland 52 Nelson 39
4.15pm
Final
Harbour A 77 Mid Canterbury 81
Referees - Toni Smith-Hunwick & Richard Kenny
Tournament Team
Mystery McLean (Rotorua), Lilly O’Neil (New Plymouth), Tabitha Jenkins (North Harbour), Ellie Rukuwai (Nelson), Olivia Schrader (Mid Canterubry), Kayla Reed (West Auckland), Tera Reed (North Harbour), Marama Elkington (Porirua), Chrystal Pal (Canterbury), Emily Hickman (Mid Canterbury)
Most Valuable Player
Sophie Schrader (Mid Canterbury)
Comments
Comment Guidelines: The SportsTG Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.