Event 27 Men Discus Throw Seated
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 72 Tafilagi, Pasilion New Caledonia 48.36m 158-08
2 207 Farr, Rod 52 South Australia 17.17m 56-04
3 10 Haji Abdul Kadir, Brunei Darussala 20.28m 66-06
4 107 S/O Gur, Mawjit Si Singapore 30.63m 100-06
5 77 Falevaai, Terry 3 New Zealand 25.08m 82-03
6 12 Haji Jumaat, Shari Brunei Darussala 20.81m 68-03
7 56 Chong, Kam Lon 56 MACAU, China 10.87m 35-08
Event 28 Men Shot Put Ambulant A
==========================================================================
Name Year Team Prelims
==========================================================================
Preliminaries
6 104 Eseese, Mapu 46 Samoa 9.23mq 30-03.50
8 157 Abdy, Raymond North Queensland 8.87mq 29-01.25
9 59 Nizam, Mohammad Ab Malaysia 7.29mq 23-11.00
12 197 Mallory, Preston Queensland 8.10m 26-07.00
13 11 Haji Hastan, Rosli Brunei Darussala 9.08m 29-09.50
15 37 Ravutu, Necani 46 Suva 7.26m 23-10.00
17 18 Muda, Alihan 35 Brunei Darussala 6.58m 21-07.25
18 277 Meiui, Fisiilose 0 Tonga 7.44m 24-05.00
Event 29 Mixed High Jump Ambulant
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 180 Beddie, Vanessa 0 New South Wales 0.90m 2-11.50
0.70 0.75 0.78 0.81 0.84 0.87 0.90 0.93
O XXO O O O O O XXX
1 31 Delana, Iliesa 42 Suva 1.70m 5-07.00
1.55 1.60 1.65 1.70 1.73
O O XO O XXX
2 36 Rabuli, Sakiusa 1 Suva 1.60m 5-03.00
1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
O O O O O O XO O XXX
3 188 Wheeler, Grant 13 New South Wales 1.35m 4-05.00
1.25 1.30 1.35 1.40
O XO XO XXX
Event 30 Men 100 Meter Run
========================================================================
Arafura Game: R 10.78 2005 Taweesak POOLTONG, Thailand
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 171 Gander, Liam Jump Start TO LO 10.84Q NWI 3
2 147 Hoang, Thanh Viet Vietnam 10.90Q NWI 2
3 263 Estevanus, Muray Indonesia 11.04Q 0.1 1
4 178 Tuccandidgee, Pete Jump Start TO LO 10.87Q NWI 3
5 71 Ozoux, Kainric New Caledonia 11.15Q 0.1 1
5 279 Lumkon, John Suva 11.15Q 0.1 1
7 234 Ezard, Shane Northern Territo 11.21Q NWI 2
8 168 Daley, Duan Jump Start TO LO 11.09q NWI 3
9 49 Rayar, Izak Semuel Indonesia 11.12 NWI 3
10 274 McBean, Dan Australian Defen 11.19 0.1 1
11 91 Pulu, Michael Papua New Guinea 11.25 NWI 2
11 219 Devenish, Luke Western Australi 11.25 0.1 1
13 80 Darrell, Cedric Papua New Guinea 11.26 NWI 3
13 218 Taylor, Shaun Victoria 11.26 NWI 2
15 68 Washif, Jad Adrizn Malaysia 11.27 NWI 2
16 50 Tethool, Karolus Indonesia 11.36 NWI 2
17 47 Muray, Estevanus Indonesia 11.55 NWI 3
18 81 Gezare, Robert Papua New Guinea 11.68 0.1 1
18 247 Mayo, Luke Northern Territo 11.68 NWI 3
20 96 Binondo, John Phil Philippines 12.03 0.1 1
-- 39 Tuivanuavou, Eroni Suva DQ 0.1 1 Rule 162.7
Event 31 Men Shot Put Ambulant B
==========================================================================
Name Year Team Prelims
==========================================================================
1 203 Raison, Paul 44 Queensland 13.37mq 43-10.50
2 149 Falelavaki, Tony Wallis & Futuna 12.92mq 42-04.75
3 143 Mafi, Sione 42 Tonga 10.89mq 35-08.75
4 75 Washetine, Thierry New Caledonia 9.69mq 31-09.50
5 105 Faatamala, Mose 4 Samoa 9.47mq 31-01.00
10 8 Chandau, John Vann Brunei Darussala 9.81mq 32-02.25
11 78 Aindo, Daniel 11 Papua New Guinea 8.20m 26-11.00
14 87 Naria, George 44 Papua New Guinea 8.71m 28-07.00
16 151 Mavaetau, Yves 44 Wallis & Futuna 8.50m 27-10.75
Event 33 Men 100 Meter Run Ambulant
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 61 Emeari, Mohd Radua Malaysia 12.99 0.2
2 86 Kompaon, Francis Papua New Guinea 11.54 0.2
3 182 Evill, Tom 38 New South Wales 12.57 0.2
4 209 Mathews, Andrew 2 South Australia 11.85 0.2
5 35 Prakash, Ranjesh Suva 12.06 0.2
6 208 Hall, Benjamin 37 South Australia 13.12 0.2
7 187 Sullivan, Nathan New South Wales 12.06 0.2
8 276 Tuiouata, Eneasi 1 Tonga 15.79 0.2
Event 34 Women 100 Meter Run Ambulant
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 288 Parrish, Kate 38 South Australia 14.84 0.3
2 210 MC Pherson, Kirril South Australia 15.53 0.3
3 204 Sanman, Malini 46 Queensland 14.07 0.3
4 181 Booth, Angelique New South Wales 14.09 0.3
5 215 Cartwright, Kelly Victoria 19.45 0.3
6 82 Jefferey, Joylee Papua New Guinea 15.22 0.3
7 196 Mahon, Kristie 37 Queensland 17.16 0.3
8 34 Ole, Lusiana 36 Suva 17.36 0.3
Event 35 Men 100 Meter Run Wheelchair
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 129 Krungget, Pichet Thailand 15.03 -0.1
2 126 Intasen, Sopa 53 Thailand 15.34 -0.1
3 128 Koysub, Supachai Thailand 14.52 -0.1
4 127 Janthon, Ekkachai Thailand 15.10 -0.1
5 130 Phanalia, Sumat 5 Thailand 16.09 -0.1
6 199 McGregor, Jason 5 Queensland 18.08 -0.1
Event 37 Women Javelin Throw Ambulant
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 206 Wendt, Debbie 37 Queensland 19.14m 62-09
2 212 Schroeter, Amy 37 South Australia 17.56m 57-07
3 196 Mahon, Kristie 37 Queensland 17.38m 57-00
4 70 Halahigano, Helene New Caledonia 16.54m 54-03
5 210 MC Pherson, Kirril South Australia 15.54m 51-00
6 73 Teanyouen, Giianna New Caledonia 17.59m 57-08
7 79 Ambane, Margaret Papua New Guinea 13.27m 43-06
8 14 Haji Kamis, Jusnan Brunei Darussala 13.80m 45-03
9 180 Beddie, Vanessa 0 New South Wales 12.75m 41-10
10 146 Talakai, Ana 11 Tonga 10.57m 34-08
Event 38 Men Pole Vault
=================================================================================
Arafura Game: R 4.70m 1999 Emerson OHIENA, Philippines
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 219 Devenish, Luke Western Australi 3.70m 12-01.50
3.20 3.50 3.70 3.90
O O O XXX
2 21 Sebad, MD Hadi 'ez Brunei Darussala 2.50m 8-02.50
2.20 2.30 2.40 2.50 2.60
O O O O XXX
Event 39 Women Pole Vault
=================================================================================
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
-- 121 Yang, Rachel Isabe Singapore NH
Event 40 Women Discus Throw
=================================================================================
Arafura Game: R 50.44m 1997 Mel HONG, China
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 195 Lovely, Deborah Queensland 45.62m 149-08
45.62m FOUL 44.77m 45.45m 44.67m PASS
2 280 Reynolds, Brooke Australian Defen 37.73m 123-09
37.73m 37.61m 36.76m 35.77m 35.94m 33.05m
3 225 Birkett, Olivia Northern Territo 27.41m 89-11
25.88m 27.27m 25.95m 23.60m FOUL 27.41m
4 3 Basir, Michelle Ch Brunei Darussala 21.36m 70-01
FOUL FOUL FOUL 21.36m FOUL 15.77m
5 262 Wivell, Jessica Northern Territo 21.29m 69-10
FOUL 21.01m 20.80m 17.62m 20.10m 21.29m
6 213 Baldi, Alana Carol Victoria 21.28m 69-10
FOUL 18.78m FOUL FOUL 18.70m 21.28m
7 257 Terry, Nyree-Anne Northern Territo 20.30m 66-07
18.07m 20.30m 18.43m 19.18m FOUL 18.95m
8 252 Menmuir, Sheree Northern Territo 19.47m 63-10
17.83m 18.01m 19.47m 18.12m 17.44m 15.91m
Event 41 Women Triple Jump
======================================================================================
Arafura Game: R 12.07m 1993 Natalie DICK, Northern Territory
Name Year Team Finals Wind Points
======================================================================================
1 169 Demamiel, Tenika Jump Start TO LO 11.48m NWI 37-08.00
FOUL(NWI) 10.81m(NWI) 11.08m(NWI) 11.48m(NWI) 11.21m(NWI) 11.00m(NWI)
2 124 Van Den Heever, Li South Africa 10.65m NWI 34-11.25
10.65m(NWI) 10.52m(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 9.20m(NWI)
3 7 Bakir, Nooramalina Brunei Darussala 10.27m NWI 33-08.50
10.01m(NWI) 10.01m(NWI) 9.64m(NWI) 9.98m(NWI) FOUL(NWI) 10.27m(NWI)
4 162 McCaul, Megan North Queensland 9.71m NWI 31-10.25
9.52m(NWI) 9.71m(NWI) 9.69m(NWI) 9.64m(NWI) 9.33m(NWI) FOUL(NWI)
Event 42 Men Javelin Throw Ambulant A
==========================================================================
Name Year Team Prelims
==========================================================================
Preliminaries
1 13 Haji Kalong, Sibua Brunei Darussala 23.31mq 76-06
23.31m 21.39m FOUL
2 75 Washetine, Thierry New Caledonia 43.37mq 142-03
43.37m FOUL 42.85m
6 151 Mavaetau, Yves 44 Wallis & Futuna 35.30mq 115-10
35.24m 35.30m FOUL
9 143 Mafi, Sione 42 Tonga 35.78mq 117-05
35.78m FOUL FOUL
11 105 Faatamala, Mose 4 Samoa 32.08m 105-03
FOUL 31.58m 32.08m
13 36 Rabuli, Sakiusa 1 Suva 25.03m 82-01
25.03m FOUL FOUL
14 145 Mo'Unga, Okusitino Tonga 21.02m 68-11
21.02m 15.10m 16.61m
16 104 Eseese, Mapu 46 Samoa 23.42m 76-10
23.42m FOUL FOUL
17 197 Mallory, Preston Queensland 13.68m 44-10
FOUL 13.68m 12.63m
Event 43 Men 800 Meter Run Wheelchair
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 126 Intasen, Sopa 53 Thailand 1:47.54
2 129 Krungget, Pichet Thailand 1:49.28
3 132 Wahoram, Prawat 5 Thailand 1:43.57
4 131 Sualuang, Ampai 5 Thailand 1:47.99
5 130 Phanalia, Sumat 5 Thailand 1:48.39
6 199 McGregor, Jason 5 Queensland 2:08.53
Event 45 Women 800 Meter Run Ambulant
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 198 McAllister, Morgan Queensland 3:03.09
2 201 Moxham, Tristra 2 Queensland 3:05.25
3 236 Foti, Jasmine 20 Northern Territo 4:29.99
Event 46 Men 800 Meter Run Ambulant
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 211 Roeger, Michael 4 South Australia 2:03.67
2 254 Stewart, Murray 1 Northern Territo 2:38.81
3 190 Buttimore, Eddie Queensland 3:15.36
4 163 Fowler, Anthony 12 Blind Sporting A 3:44.62
Event 47 Men Shot Put
=================================================================================
Arafura Game: R 15.89m 1993 Matt GATSBY, Northern Territory
Name Year Team Finals Points
=================================================================================
1 29 Wang, Yao-Hui Chinese Taipei 14.79m 48-06.25
14.65m 13.61m 14.54m 14.08m 14.79m 14.54m
2 153 Panuve, Sosefo Wallis & Futuna 13.94m 45-09.00
13.50m 13.94m 13.61m 12.03m 12.31m 12.46m
3 25 Yusof, MD Yazid Ya Brunei Darussala 13.18m 43-03.00
12.69m 13.12m FOUL 12.90m 13.18m 12.76m
4 240 Hamriding, Alex Northern Territo 13.15m 43-01.75
11.93m 13.15m 12.65m 12.60m FOUL 12.58m
5 76 Roulet, Mathieu New Caledonia 12.50m 41-00.25
FOUL 12.50m FOUL 12.30m 11.57m 12.12m
6 250 Meiring, Ricard Northern Territo 11.63m 38-02.00
11.63m 11.41m FOUL FOUL FOUL 11.31m
7 200 Monk, Bradley Queensland 10.49m 34-05.00
9.81m FOUL 9.77m 10.49m 9.90m PASS
8 21 Sebad, MD Hadi 'ez Brunei Darussala 9.70m 31-10.00
FOUL 9.17m 8.81m 8.26m 8.74m 9.70m
9 100 GO, Dennis Philippines 9.11m 29-10.75
9.02m 8.85m 9.11m
10 246 Mayger, Derek Australian Defen 8.60m 28-02.75
8.60m 8.15m 7.82m
Event 48 Men Javelin Throw Ambulant B
==========================================================================
Name Year Team Prelims
==========================================================================
Preliminaries
3 59 Nizam, Mohammad Ab Malaysia 28.46mq 93-04
23.99m 27.69m 28.46m
4 149 Falelavaki, Tony Wallis & Futuna 40.41mq 132-07
34.56m 38.12m 40.41m
5 11 Haji Hastan, Rosli Brunei Darussala 39.50mq 129-07
36.65m 39.50m 38.53m
7 78 Aindo, Daniel 11 Papua New Guinea 30.83mq 101-02
30.83m 29.48m FOUL
8 8 Chandau, John Vann Brunei Darussala 34.32mq 112-07
30.94m FOUL 34.32m
10 87 Naria, George 44 Papua New Guinea 29.30mq 96-01
FOUL 25.60m 29.30m
12 277 Meiui, Fisiilose 0 Tonga 31.38m 102-11
FOUL 31.38m FOUL
15 18 Muda, Alihan 35 Brunei Darussala 18.83m 61-09
18.83m FOUL FOUL
-- 84 Kariap, Kenneth Papua New Guinea X28.46m 93-04
26.18m 28.04m 28.46m
Event 50 Men 15-19 100 Meter Run Under 20
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 110 Kang, Calvin (Li L Singapore 10.75 0.6
2 167 Blair, Rodney Jump Start TO LO 11.01 0.6
3 109 Azhari, Muhammad Y Singapore 11.15 0.6
4 122 Mosana, Karabo South Africa 11.17 0.6
5 228 Campbell, Scott Northern Territo 11.19 0.6
6 6 Ahad, Mohd Faisal Brunei Darussala 11.32 0.6
7 43 Anoma, Yopiter Indonesia 11.42 0.6
8 158 Burgess, Troy North Queensland 11.58 0.6
Event 51 Women 15-19 100 Meter Run Under 20
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 177 Peris, Jessica Jump Start TO LO 12.31 0.4
2 111 Kaur Purba, Balpre Singapore 12.69 0.4
3 174 McLean, Amanda Northern Territo 12.77 0.4
4 193 Hannell, Catherine Queensland 12.81 0.4
5 173 MACKAWAY, Sarah Jump Start TO LO 12.93 0.4
6 52 Yantori, Margareth Indonesia 13.11 0.4
7 265 Abdul Jalil, Nuraf Brunei Darussala 13.69 0.4
8 162 McCaul, Megan North Queensland 13.94 0.4
Event 52 Men 100 Meter Run
============================================================================
Arafura Game: R 10.78 2005 Taweesak POOLTONG, Thailand
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 147 Hoang, Thanh Viet Vietnam 10.69R 0.6
2 171 Gander, Liam Jump Start TO LO 10.84 0.6
3 178 Tuccandidgee, Pete Jump Start TO LO 10.92 0.6
4 168 Daley, Duan Jump Start TO LO 10.96 0.6
5 263 Estevanus, Muray Indonesia 11.16 0.6
6 234 Ezard, Shane Northern Territo 11.26 0.6
7 279 Lumkon, John Suva 11.27 0.6
8 71 Ozoux, Kainric New Caledonia 11.28 0.6
Event 53 Women 100 Meter Run
============================================================================
Arafura Game: R 11.92 2005 Crystal ATTENBOROUGH, Northern Territory
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 1 Attenborough -invi Northern Territo 11.61R 1.1
2 7 Bakir, Nooramalina Brunei Darussala 13.14 1.1
Event 54 Men 10000 Meter Run
=======================================================================
Arafura Game: R 31:19.79 1995 Brad BEVAN, Queensland
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 233 Eason, Peter Northern Territo 33:25.35
2 183 Gardiner, Richard Australian Defen 33:59.68
3 101 Lopez, Mendel Philippines 34:05.84
4 160 Claydon, Shawn North Queensland 35:00.43
5 226 Blake, Stephen Northern Territo 35:49.06
6 230 Crowhurst, Andrew Northern Territo 36:34.59
Event 55 Women 10000 Meter Run
=======================================================================
Arafura Game: R 38:04.13 1995 Winnie NG, Hong Kong
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 269 Fien, Cassandra Australian Defen 36:23.93R
2 241 Hardiman, Lucie Northern Territo 40:12.00
3 242 Hawken, Sophie Northern Territo 40:12.00
4 281 Rukmini, Ina Indonesia 42:12.00
5 224 Barber, Hayley Northern Territo 42:48.58
6 253 Orchard, Robyn Northern Territo 48:06.00
-- 270 Hall, Stephanie Australian Defen DNF