2019 Representative Teams

 

U10 Girls Representative Team

Head Coach - Rod Bailey

Abigail Cordingley 

Mackenzie Degnan

Zoey Feeney 

Isabella Gostlow

Hana Howells 

Charlotte Hughes

Jessica McCarthy 

Mia McGrath

Amali Parker

Lylah Smith

Ashlee Thomas

Francesca Vella

 

U10 Boys Representative Team

Head Coach - Craig Woodland

Logan Anderson- Blackwell

Declan Bald

Flynn Bury 

Aidan Ciantar 

Oliver Davidson

Dylan Hough

Jacob Ingold 

Aaron Jessup

Hudson Lachat

Joshua Mitchie 

Jaxx Randall

Chase Warren

 U12 Girls Representative Team

Head Coach - Stepanie Watts

Chloe Aitken 

Larissa Atkins

Payten Feeney

Myah Kumar 

Summer Lowe   

Isabella Miller

Sophie Moon 

Jordyn Saunby 

Chelsea Shanahan 

Makayla Thomas

Lily Warren  

Alisha Whitaker

 

 

 U12 Boys Representative Team

 

Head Coach - Oliver lachat

 

 Tylar Bald

 Hayden Chapman

 Lucas Chapman

 Tyler Connell

Tyler Ingold

 Riley Jessup

 Aidan Jones

 Brayden Kelly

 Hudson Lachat

 Dean Lawlis

Jordan Micallef

 Mitchell Smith

 

   

U14 Boys Representative Team

Head Coach – Matt Beach

Beau Atkins 

Jules Bridgland 

Hayden Chapman 

Lucas Chapman 

Thomas Connell 

Brodie Jessup 

Xavier Lachat 

Bradley McCarthy

Jordan Micallef 

Zane Palmer 

Ethan Randall 

Noah Seddon

 

U14 Girls Representative Team

Head Coach – Justin Saunby

Larissa Atkins 

Alyssa Hughes 

Rhiannon Ingold 

Chelsea Lemon 

Veronia Lloyd-Williams 

Veronica Mark 

Addison Mitchell 

Ella Parker 

Cassidy-Jaide Reveco 

Ciara Saunby 

Kaila Webb 

Jamie-Leigh Young

 

U16 Girls Representative Team

Head Coach - Pete Rainer

Anais Easthorpe  

Breanna Feeney  

Keira Field 

Kaili Hayward  

Maddison Hoole 

Bridget Lloyd-Williams 

Ciara Saunby 

Kaitlin Shaw 

Jessica Smith

Kaila Webb 

Sarah Webb

Jamie-Leigh Young  

 

U16 Boys Representative Team

Head Coach - Roger Lucas

Oscar Atkins 

 Jayden Beckwith

 Brandon Berenger  

 Matthew Bonnice 

 Jackson Bury

 Nicholas Bury 

 Cooper Easthorpe 

 Evan Halliburton 

 Xavier Lachat 

 Bradley McCarthy 

 Markus Robar 

Noah Seddon

 

 

U18 Boys Representative Team

 Head Coach - David Garland

 

 Oscar Atkins 

 Patrick Beach 

Brock Beckwith

Brandon Berenger 

Jack Besgrove 

Cooper Easthorpe

 Ethan Field 

 Jeremy Garland  

 Markus Robar

Xander Ruggeri 

 Hayden Shaw

Reece Whatman

 

U18 Girls Representative Team 

Head Coach – Peter Rainer

 Georgia Barton 

Jess Clark 

Anais Easthorpe 

Breanna Feeney 

Keira Field 

Emma Hunt 

Loren McNeill 

Bridie Murphy 

Reese Robinson 

Zoe Saunby 

Kaitlin Shaw 

Jordan Smith 

Ashley Wright

 Open Ladies Representative Team 

Head Coach – Wayne Warren

Georgia Barton

Georgia Britton

Teagan Fisher

Rachelle Gutteridge

Isabelle Lachat

Georgia Medcalf

Caitlin Michels

Nicole Michels

Eliza Murphy

Bridie Murphy

Jasmine Peters (V/Capt)

Taylah Tsitsikronis (Capt)

Stephanie Watts

Kimberley Wright

Ashley Wright

 Open Mens Representative Team

 Head Coach – Joanne Buchanan

Matthew Beach

James Cheung

Jacob Donaldson

Ethan Field

Jarred Garland

Jeremy Garland

Alex Gutteridge

Daniel Meyer

Mitchell Seymonsbergen

Hayden Shaw

Wayne Warren

Bryce Woodland

David Young

 

O35s Ladies Representative Team 

Head Coach – Wayne Frost

   Kesha Atkins

 Kelly Bald

 Jenny Beckwith

 Sandie Brockway

 Joanne Buchanan

 Leah Conn

 Kristy Coutis

 Lee DeBais

 Julie Dunham

 Heather Elliott

 Tanya McNeill

 Laura Porter

 Trinette Stanley

 Anne Tagaloa

 

Over 35's Mens Representative Team

Head Coach - Justin Saunby

Trent Atkins

Shane Barton

Tim Britton

Mark Dyer

David Garland

Jeffrey Moon

Ben Palmer

Peter Rainer

Kevin Randall

Matt Smith

Andrew Webb

Philip Wright

Grounds Condition

SOFTBALL FIELDS ARE 

OPEN

Enact Covid-19 Plans before training

Weather Radar

COVID QR CODE

Download the PCSA QR CODE 

HERE

 

Club Information

 

PCSA

2020/21 SUMMER FASTPITCH

CLUB DUTIES

Fixture Book 2021/22
Uploaaded 20 Nov 21


Canteen Roster 2021/22
Uploaded 12 Nov 21

Umpire Roster 2021/22
Uploaded 02 Dec 21
Modification to 11400 & 1600 Timeslot
Reallocation 27 Nov to 06 Feb 22

COVID-19 Information

Fixtures and Ladders
Team Draws and Field Allocation for the Season

Forfeit Notification Form
Let the Association know your team is going to Forfeit.

Air Quality Index

Hot Weather Policy



Whats Coming Up?

2021/22 STATE 
TOURNAMENTS

PCSA Summer Season Start
20th November 

 

NSW U14s State Championships 
11-12 December 2021
  Georges River Softball Association (GRSA)


NSW U16s State Championships 
  4-5 December 2021
Southern Districts Softball Association (SDSA)


NSW Open Mens State Championships 
 17-19 December 2021
Blacktown Internal Sportspark (BISP)


NSW Open Womens State Championships 
17-19 December 2021
Blacktown Internal Sportspark (BISP)


NSW U12s State Championships
18-19 December 2021 
 TBC


NSW U23s State Championships 
14-16 January 2022
Blacktown Internal Sportspark (BISP)

NSW O35s State Championships
21-23 January 2022
Blacktown Internal Sportspark (BISP)

 

 

PCSA Affiliated Clubs

--ABOVEADS--

NSW Softball Calender

Photo Gallery