Victorian Minnow Sailing Association
News
For Sale - Boats and Accessories
Minnow Buyers Guide
New Fibreglass Minnow
Accessories For Sale
Used Boats and trailers
Regatta Information
Results
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
2014/2015
Nationals and States Results
List of Champions
Australian Open Champions
Australian Junior Open Champions
Victorian Open Champions
Victorian Junior Open Champions
About The Boat
Overview
Clubs where Minnows are Sailed
Basic Sailing Rules for Novice Fleet
Sailing Guide
Rigging Guide
Minnow plans
Building and Measurement
Videos
Membership
Protection Policy and Code of Conduct
Minnow Sailing Association of Victoria constitution
National Association
Contacts
Photo Gallery
Support
Passport Sign in
Support
Sign out
Victorian Minnow Sailing Association
Victorian Junior Open Champions
Year
Name
Boat
Number
2022
Lucas Hailes
Nauti Buoy
1189
2021
Alby Moorhouse
Albatross II
1212
2020
Sara Melrose
Swift
990
2019
Ellie Cowell
Speedaway
1134
2018
Lucas James
Orca
1221
2017
Sam Backwell
Lionheart
1199
2016
Tom Warner
Griffin
1106
2015
Kate Evans
La Femme Fatale
1181
2014
Jack Challands
Shockwave
986
2013
Hamish Bolton
Blondes Away
1145
2012
Harry Fox
Ozone
1132
2011
Hugo Llewelyn
Gull
1144
2010
Sam Hannah
Swift
990
2009
Jack Graves
Ozone
1132
2008
Sam Hannah
Swift
990
2007
Kate Hannah
Swift
990
2006
Stuart Baird
On the Run
1006
2005
Tim Hannah
Swift
990
2004
Tim Hannah
Swift
990
2003
Sam Phillips
Ultra
866
2002
Joel van Weel
Speedo
979
2001
Simon Merritt
Tangles
902
2000
Simon Merritt
Tangles
902
1999
Tom Watson
Raider
820
1998
Matthew Petzke
Water Colours
893
1997
Adrian Kamer
Comet
1996
Peter Wilson
Solar Eclipse
1995
Peter Wilson
Kulai
1994
Chris Dellaca
Alley Oop
1993
Jarrod Oakley
Dash
817
1992
Jarrod Oakley
Dash
817
1991
Brent Francomber
Dashing Reindeer
873
1990
Brent Francomber
Comet
1989
Kai Schulenburg
Silver Lining
1988
Kai Schulenburg
Silver Lining
1987
Annelise Espie
Guppy
1986
Anthony Richards
Tiger
1985
Michael Cantwell
True Blue
1984
Tim Clancy
Remarkable
1983
Tim Clancy
Remarkable
1982
Andrew Baker
Blue Fire
1981
Peter Cook
Tee Jay
182
1980
Peter Cook
Triton
1979
Wayne Bates
Hawkeye
1978
Wayne Bates
Hawkeye
1977
Paul Walters
Rockweed
1976
Paul Walters
Seaweed
1975
Tim Fettell
Tee Jay
182