Grand Final Results
Wednesday, September 23, 2015
As the football season ends for the remaining few Leagues this coming weekend please see below a list of results from around the State.
A big Thank You to all Leagues, Clubs, Players and Supporters on a fantastic 2015. To those that are 2015 Premiers - Congratulations to the runners up commiserations, to all we hope you have enjoyed your season.
Adelaide Plains Football League:
A Grade
Balaklava Oval, 19th September
Virginia 4.5-29 7.8-50 11.11-77 15.13-103
Mallala 2.4-16 6.7-43 8.9-57 12.12-84
Goal Kickers: Virginia - B. Niklaus 5, A. Ross 3, C. Felstead 2, D. Kerr, N. Warren, B. Robertson, B. Nikou, B. Russell. Mallala - B. Harris 3, D. Feeley 2, B. Griffiths, T. Algar, N. Osborn, J. Montgomerie, B. Hardie, J. Good, B. Montgomery
Best Players: Virginia - B. Robertson, B. Russell, B. Galic, A. Bascombe, A. Seccafien, D. Oliver. Mallala - T. Algar, R. Montgomery, J. Montgomerie, J. Clements, W. Farrelly, N. Osborn
Reserves
Virginia 3.3-21 4.5-29 6.7-43 11.12-78
Mallala 1.1-7 6.2-38 7.5-47 8.6-54
Goal Kickers: Virginia - S. Lioulios 3, L. Bannear 2, J. Stones, M. Stones, J. Versari, M. Newall, C. Strange, J. Platt Mallala - B. Jenkin 3, M. Saunders 2, C. Bilney, I. McMillan, L. Bruggemann
Best Players: Virginia - A. Johnston, M. Stones, J. Stones, C. Strange, C. Worden, S. Lioulios Mallala - B. Jenkin, J. Clarke, B. Martin, S. Bayliss, K. Jameson, C. Hallion
Senior Colts
Mallala 3.3-21 6.5-41 11.9-75 12.15-87
Balaklava 2.2-14 6.6-42 6.9-45 9.10-64
Goal Kickers: Mallala - B. O''Leary 5, L. O''leary 3, G. Plackett 2, R. Thorne, H. Bennison Balaklava - J. Wehr 4, S. Michael, J. Michael, T. Lamond, J. Butterfield, C. Arbon
Best Players: Mallala - B. O''Leary, J. Burrows, L. O''leary, R. Thorne, H. Bennison Balaklava - J. Wehr, J. Michael, C. Arbon, T. Lamond, S. Michael, J. Butterfield
Junior Colts
Two Wells 1.0-6 2.3-15 2.3-15 4.5-29
Balaklava 1.0-6 4.0-24 6.1-37 6.2-38
Goal Kickers: Two Wells - S. Brander 2, B. Mason, B. Cannizzaro. Balaklava - B. Nesbitt 2, L. Greenslade 2, E. Brownlie, M. Freebairn
Best Players: Two Wells - S. Brander, B. Cannizzaro, K. Mason, C. Hagenbucher, A. Wilmshurst Balaklava - S. McRostie, L. Greenslade, Z. Scott, R. Burman, E. Brownlie, M. Freebairn
Barossa, Light & Gawler Football Association
Kapunda, 19th September
A Grade
Nuriootpa Rovers 6.4-40 11.5-71 16.9-105 19.13-127
Gawler Central 3.1-19 5.4-34 7.10-52 14.14-98
Goal Kickers: Nuriootpa - R. Foulis 4, J. Juniper 3, J. Nash 3, T. Dimasi 2, J. Scholz, C. Gogoll, W. Byrum, Z. Dahms, H. Slattery, J. Rodda, J. Baldwin. Gawler Central - S. Brading 6, T. Dunne 3, K. Wurst 2, B. Mercer, B. Hunt, L. Edwards
Best Players: Nuriootpa -T. Dimasi, J. Juniper, D. Ribbons, J. Scholz, R. Foulis, H. Slattery. Gawler Central - C. Jamar, S. Brading, C. Solly, C. Molyneux, J. Blakemore, B. Hunt
Reserves
Gawler Central 2.3-15 6.6-42 11.6-72 16.9-105
Nuriootpa Rovers 3.1-19 3.1-19 3.1-19 4.2-26
Goal Kickers: Gawler Central - K. Heberle 6, A. King 6, S. Gladigau 2, S. Maher, J. Edwards Nuriootpa - L. Bevan 2, A. Edwards 2
Best Players: Gawler Central - A. King, K. Heberle, J. Edwards, B. Mason, T. Williams, S. Gladigau- Nuriootpa - D. Burgess, R. Skipworth, C. Edwards, L. Bevan, R. Worroll, L. Heinrich
Senior Colts
Gawler Central 2.3-15 6.4-40 8.6-54 9.6-60
Barossa District 0.3-3 1.4-10 2.5-17 7.7-49
Goal Kickers: Gawler Central - A. Robertson 3, A. Byster 3, J. Frahm, J. Billing, D. Pilkington. Barossa District - M. Dalliston 3, O. Watson 2, J. Schuurmans, S. Hunt
Best Players: Gawler Central - J. Wegener, K. Hummell, H. Reynolds, A. Robertson, T. Mason, A. Byster Barossa District - H. Hunt, B. Schiller, O. Watson, B. Dowse, J. Dowse, L. Stansborough
Junior Colts
South Gawler 2.2-14 6.5-41 8.6-54 8.6-54
Nuriootpa Rover 0.3-3 1.3-9 4.6-30 5.8-38
Goal Kickers: South Gawler - R. Sutton 2, J. Johnson 2, J. Carpenter, K. Pagington, J. Kennon, W. Earle. Nuriootpa - T. Fechner 2, N. Higgs, C. Noack, M. Norton
Best Players: South Gawler - L. Coad, B. Judd-Smith, B. Fisher, W. Earle, J. Carpenter, K. Pagington. Nuriootpa - M. Norton, L. Westlake, S. Lehmann, T. Fechner, T. Bell, T. Hartung
Ch 9 Adelaide Football League
Division 1
Goodwood Saints 12.7-79
Payneham NU 7.9-51
Goal Kickers: Goodwood - E Kells 3, J Hughes 2, T Anderson, A Dempsey, A Clarke, A Bayliss, A Burns, L Stanton, M Eleftheriou. Payneham - P Lowe 2, A Agorastos 2, N Jolly, C Milne, T Langford
Best Players - Goodwood - S Tuck, L Whitelock, S Brooks, J Carrick-Smith, A Skara. Payneham - C Bower, M Caon, L Klemm, J O'Leary, C Milne
Division 2
Adelaide Airport Stadium, 19th September
Unley Mercedes Jets 3.2-20 6.6-42 8.8-56 11.12-78
Prince Alfred OC 4.2-26 9.3-57 14.5-89 17.7-109
Goal Kickers: Unley - S. White 4, L. Harder 2, N. Petch, N. Chettle, N. Wark, J. Khabbaz, N. Stuart. Prince Alfred OC - T. Ashby 4, K. Siebels 3, T. Barnes 2, R. Tromans 2, S. Moroney 2, S. Gunning, W. Dalwood, L. McNamara, C. Hannemann
Best Players: Unley - N. Wark, T. Rodger, L. Harder, N. Chettle, J. Khabbaz. Prince Alfred - D. Clayfield, R. Tromans, J. Dalwood, B. Papps, E. Boyd, S. Gunning
All other divisions’ results can be found at the C9AFL website
Eastern Eyre Football League
Kimba, 5th September
A Grade
Kimba Districts 1.2-8 3.7-25 6.8-44 9.10-64
Eastern Ranges 4.4-28 7.10-52 11.14-80 13.14-92
Goal Kickers: Kimba District - D. Harris 4, R. Maitland 2, J. Fitzgerald 2, M. Lienert. Eastern Rangers -P. Jenner 7, W. Mason 3, T. Evans, D. Beinke, J. Kenny
Best Players: Kimba Districts - R. Maitland, D. Harris, A. Vandeleur, D. Woolford, M. Lienert, D. Eatts. Eastern Rangers - J. Kenny, D. Beinke, P. Jenner, B. Gray, R. Leonard, J. Siviour
B Grade
Eastern Ranges 3.0-18 6.1-37 8.3-51 10.7-67
Kimba Districts 1.1-7 1.3-9 3.6-24 3.6-24
Goal Kickers: Eastern Rangers - R. Morrow 4, J. Nield 2, G. Roberts 2, L. Mathews, A. Butterfield Kimba Districts - B. Stutley, M. Joyce, H. Pahl
Best Players: Eastern Rangers - J. Nield, B. Shannon, J. Noble, D. Jenner, B. Schubert, R. Morrow Kimba Districts - J. Beinke, K. Wright, D. Hunt, S. Arcus, S. Jericho, B. Stutley
Senior Colts
Eastern Ranges 3.3-21 9.7-61 11.9-75 15.19-109
Kimba Districts 5.1-31 6.3-39 9.7-61 10.8-68
Goal Kickers: Eastern Ranges - M. Nield 4, N. Byrnes 3, C. Taheny 3, J. Forrest 3, J. Schubert, E. Kwaterski Kimba Districts - M. Willmottt 2, T. Francis 2, N. Pengelley 2, N. Francis, K. Leiblich, D. Woolford, M. Ramsey
Best Players: Eastern Ranges - N. Byrnes, E. Kwaterski, C. Taheny, D. Harris, L. Shambrock, J. Forrest Kimba Districts - M. Ramsey, J. Woolford, M. Thompson, D. Osborn, M. Willmottt
Junior Colts
Eastern Ranges 0.0 1.0-6 2.2-14 5.2-32
Kimba Districts 0.0 0.1-1 0.1-1 0.1-1
Goal Kickers: Eastern Ranges - O. Price 2, F. Nield, J. Burton, J. Grosser
Best Players: Eastern Ranges - J. Burton, A. Turner, R. Evans, J. Grosser, J. McCallum, F. Nield Kimba Districts - M. Ramsey, S. Gregory, B. Francis, M. Yates, D. Williams, K. Chambers
Far North Football League
Roxby, 28th August
A Grade
Roxby Districts 3.6-24 5.11-41 12.11-83 18.13-121
Hornridge 0.1-1 0.3-3 1.3-9 3.4-22
Goal Kickers: Roxby Districts - G. Shephard 4, S. Mcivor 3, C. Kenny 2, V. Buza 2, J. Sheppard 2, T. Hall, J. Roberts, K. Zeptner, J. Watson, R. Prosser. Hornridge - J. Harman, D. Hart, K. Lynch
Best Players: Roxby Districts - J. Telfer, R. Sargood, A. Stopp, G. Shephard, J. Kenny. Hornridge - S. Henke, J. Rigden, T. Price, A. Carlile, A. Baxter
Far West Football League
Far West Aboriginal Sporting Complex, 29th August
A Grade
Koonibba 1.1-7 3.4-22 5.5-35 10.11-71
Thevenard 7.7-49 9.7-61 13.11-89 15.11-101
Goal Kickers: Koonibba - C. Ware 4, D. Dudley, S. Harrison, T. Ware, W. Edwards, T. Milera, A. Cox Thevenard - M. Hartwig 4, B. Coleman 4, J. Trowbridge 2, T. Woods 2, B. Paues, E. Thompson, L. Wilson
Best Players: Koonibba - D. Thorpe, Q. Ware, D. Ettridge, S. Harrison Thevenard - B. Paues, M. Hartwig, J. Trowbridge, L. Wilson
Reserves
Western United 5.0-30 7.2-44 9.6-60 11.10-76
Blues 1.1-7 2.4-16 4.4-28 5.6-36
Goal Kickers: Western United - B. Polkinghorne 3, J. Polkinghorne 2, S. Thiselton 2, G. Ross 2, T. Lucas, G. Norton Blues - A. Malcolm 2, B. Kloeden 2, J. Cummings
Best Players: Western United - S. Nicholls, S. Thiselton, T. Johnson, G. Norton, S. Ginger Blues - J. Reed, P. Collins, M. O'Driscoll
Under 17’s
Koonibba 0.0 2.2-14 5.7-37 6.9-45
Blues 3.3-21 4.4-28 4.4-28 8.5-53
Goal Kickers: Koonibba - J. Taylor 2, I. Fielding, B. Mc Laughlin, J. Lennon, T. Newchurch Blues - N. Marks 2, A. Johncock 2, M. Chester, D. Rogers, W. Drew, J. Bennett
Best Players: Koonibba - I. Fielding, T. Ware, J. Lennon Blues - J. Bennett, J. Collins, A. Johncock, W. Drew, M. Chester, N. Marks
Under 14’s
Blues 3.1-19 3.1-19 6.2-38 8.4-52
Western United 1.0-6 1.0-6 1.0-6 2.1-13
Goal Kickers: Blues - L. Marks 3, C. McCarthy, K. Maddigan, B. Thompson, J. Shannon, A. Kelsh Western United - R. Clarke 2
Best Players: Blues - C. McCarthy, A. Kelsh, K. Scott Western United - S. Mahar, B. Dunn, T. Mahar
Great Flinders Football League
Lock, 12th September
A Grade
United Yeelanna 1.1-7 9.2-56 12.4-76 19.10-124
Lock 4.3-27 5.4-34 9.8-62 12.10-82
Goal Kickers: United Yeelanna - B. Breed 4, C. Carr 4, S. Barlow 3, M. Crettenden 2, S. Crettenden, R. Skinner, L. Lawrie, J. Manners, J. Norton, X. Watson. Lock - J. Durdin 5, A. Hetzel 3, T. Beard 2, B. Kay, Z. Kay
Best Players: United Yeelanna - C. Carr, X. Watson, R. Skinner, M. Jolly, B. Breed, M. Crettenden. Lock - T. Beard, C. Beard, M. Arbon, A. Heath, A. Hetzel, G. Parkes
Reserves
United Yeelanna 1.0-6 2.3-15 3.3-21 5.7-37
Lock 5.5-35 6.6-42 8.9-57 9.9-63
Goal Kickers: United Yeelanna - T. Habner 2, A. Lawrie 2, T. Secker Lock - D. Taylor 3, J. Beard 2, W. Wiseman, C. Skinner, G. Hetzel, D. Siviour
Best Players: United Yeelanna - M. Haylock, G. Siviour, J. Glover, D. Proctor, J. Phillips, B. Miller Lock - Z. Tiller, T. Boehm, B. Pearson, C. Pearce, G. Hetzel, J. Hannemann
Senior Colts
Cummins Kapinnie 1.1-7 2.1-13 5.2-32 7.3-45
Lock 3.3-21 8.6-54 10.7-67 17.12-114
Goal Kickers: Cummins Kapinnie - M. Barnes 4, P. Newman, P. Crouch, B. Laube Lock - L. Brown 4, C. Reynolds 4, C. Siebert 3, R. Siebert 2, H. Wright 2, T. Kammermann 2
Best Players: Cummins Kapinnie - J. Mahoney, K. Stephens, L. Green, J. Howell, J. Siegert, M. Barnes Lock - R. Siebert, H. Wright, J. Bedding, L. Brown, A. Beard, M. Glover
Great Southern Football League
Victor Harbor, 19th September
A Grade
Encounter Bay 2.1-13 5.1-31 8.2-50 12.3-75
Mt Compass 1.2-8 3.6-24 6.7-43 7.9-51
Goal Kickers: Encounter Bay - G. Karpany 2, K. McGregor 2, T. Neale 2, C. Sharples 2, B. Miels, R. Kleinig, C. Lintern, A. Fisher
Best Players: Encounter Bay - B. Miels, J. Baggs, C. Sharples, T. Neale, A. Fisher, A. Roesler
Reserves
Willunga 3.3-21 4.4-28 11.5-71 13.10-88
McLaren 3.1-19 5.3-33 8.3-51 8.3-51
Goal Kickers: Willunga - R. Colwell 4, H. DeBoo 3, M. Balas 2, R. Jolly, D. Anderson, C. Hutchens, D. Young McLaren Vale - J. Mathews 3, M. Curtis 2, D. Bradshaw 2, C. Hill
Best Players: Willunga - R. Jolly, C. Hoppo, C. Nelson, R. Colwell, M. Balas, M. Thomas McLaren Vale - D. Howie, L. Mathews, M. Pollard, J. Mathews, D. Colleja, G. Cogno
Senior Colts
Victor Harbor 4.1-25 5.4-34 9.6-60 11.6-72
Willunga 2.1-13 6.5-41 8.5-53 11.9-75
Goal Kickers: Victor Harbor - N. Kreuger 2, D. Stock 2, J. Elmes 2, B. Borrillo 2, J. McKINNON 2, E. East Willunga - H. Mills 5, S. Bartlett 2, J. Colwell 2, J. Banning, K. Milford
Best Players: Victor Harbor -J. Panuccio, N. Kreuger, J. McKINNON, B. Borrillo, T. Levy, C. Bartlett Willunga - J. Field, H. Mills, J. Lander, T. Flintham, M. Wadewitz, K. Milford
Hills Football League
Division 1
Belhannah Oval, 26th September
A Grade
Uraidla Dist 3.4-22 5.5-35 7.7-49 10.10-70
Hahndorf 1.3-9 3.6-24 7.6-48 14.6-90
Goal Kickers: Uraidla Dist - T. Kluvanek 5, T. Oakley 2, S. Ebert 2, K. Mclean Hahndorf - J. Wittwer 2, S. Paul 2, S. Hayden 2, J. Male 2, D. Roberts 2, D. Hourigan, J. Leake, L. Roberts , T. Sclanders
Best Players: Uraidla Dist - T. Kluvanek, W. McLEAN, D. Loffler, M. Tudor-Tsourtos, T. Martin Hahndorf - T. Male, M. Roberts, S. Paul, S. Purling, D. Roberts
B Grade
Blackwood 0.0 1.2-8 5.4-34 6.6-42
Hahndorf 1.4-10 1.4-10 2.6-18 4.10-34
Goal Kickers: Blackwood - D. Xian 2, Z. Grantham 2, N. Work, M. Waldron Hahndorf - B. Smart 2, M. Cooper, A. Stephens
Best Players: Blackwood - B. Moore, D. Xian, S. Fotheringham, A. Work, T. Brown
Senior Colts
Mt Barker 2.2-14 3.3-21 7.4-46 8.5-53
Hahndorf 1.0-6 6.1-37 7.6-48 8.8-56
Goal Kickers: Mt Barker - Z. Beck 3, J. Aitchison 2, R. Slape, S. Barratt, J. Houlahan Hahndorf - T. Parker-Boers 3, H. Fielke 2, C. Nykamp, B. Hopgood, M. Virgara
Best Players: Mt Barker - S. Scott, T. Gibbon, B. Stokes, R. Weidenhofer, H. Bruce Hahndorf - C. Nykamp, T. Parker-Boers, L. Edmonds , B. Hopgood, D. Haynes
Junior Colts
Blackwood 3.1-19 3.2-20 6.4-40 8.7-55
Hahndorf 3.2-20 9.7-61 11.7-73 11.8-74
Goal Kickers: Blackwood - L. Bogle 3, D. Sladojevic 2, A. Luke-Nocold, T. Brown, J. Munster Hahndorf - L. Lucas 2, L. Taylor 2, J. Wilson 2, K. Matthews-Hampton, H. Pedlar, S. Smith, B. Hough, J. Turner
Best Players: Blackwood - T. Brown, L. Bogle, M. Houston, J. Duperouzel, E. Dinning Hahndorf - L. Taylor, K. Matthews-Hampton, D. Hopgood, B. Hough, S. Toogood, J. Longmire
Division 2
Kangarilla Oval, 19th September
A Grade
Bridgewater Callington 3.3-21 5.6-36 7.12-54 11.12-78
Kersbrook 4.2-26 7.5-47 13.7-85 16.11-107
Goal Kickers: Bridgewater Callington - C. Flatman 3, S. Smith 2, A. Houlahan 2, M. Wakefield, D. Radbone, J. Schulz, J. Perry. Kersbrook - B. Lees 7, M. Gardner 5, D. Miller 2, A. Vines, T. White
Best Players: Bridgewater Callington - N. Jansen, J. Perry, S. Foutoulis, S. Smith, J. Schulz. Kersbrook - M. Gardner, B. Lees, B. Isgar-Randell, D. Ebert, L. McMahon, B. Pearce
B Grade
Kersbrook 2.0-12 5.3-33 7.3-45 10.6-66
Birdwood 1.6-12 6.6-42 8.8-56 9.8-62
Goal Kickers: Kersbrook - D. Ware 3, R. Kleemann 2, M. Soden, B. Norsworthy, L. Hughes, D. Bingos, J. Rider Birdwood - F. Dekok 4, T. Matters 3, S. Mundy 2
Best Players: Kersbrook -D. Ware, N. Pearce, S. Walker, R. Kleemann, G. d'Unienville, L. Hughes Birdwood - R. Harrison, F. Dekok, S. Lamborn, R. Austin, M. Lamborn, J. Kuschert
Senior Colts
Birdwood 4.4-28 6.5-41 8.10-58 9.15-69
Bridgewater Callington 1.0-6 1.2-8 4.3-27 6.3-39
Goal Kickers: Birdwood - L. Gooden 3, H. Hegarty 2, J. Jones, B. Nicholls, J. Russell, J. Trainer Bridgewater Callington - Goal Kickers: J. Garrett 2, T. Aitchison, M. Thomas, T. Sparrow, L. Healey
Best Players: Birdwood -J. Jones, B. Partridge, D. Jones, B. Green, L. Gooden Bridgewater Callington - B. Schneemilch, L. Healey, T. Sparrow, A. Drew, N. Fitzgerald, T. Aitchison
Junior Colts
Kersbrook 2.1-13 4.3-27 4.4-28 6.7-43
Nairne Bremer 0.2-2 0.2-2 5.3-33 5.4-34
Goal Kickers: Kersbrook - M. Slater 2, B. Paues, E. d'Unienville, S. Pitman, T. Westley Nairne Bremer -. J Le Couteur 2, I. Stojanowski, B. Freidenfelds, B. Willis
Best Players: Kersbrook - F. Cameron, M. Liddy, C. Robertson, E. d'Unienville, M. Slater Nairne Bremer - I. Rupcic, J. Le Couteur, R. Cotter, G. Arruzzolo, L. Cross
Kangaroo Island Football League
Parndana Football Club, 19th September
A Grade
Western Districts 1.1-7 3.2-20 5.2-32 8.5-53
Dudley United 4.4-28 7.9-51 13.13-91 15.20-110
Goal Kickers: Western Districts -J. Zajarskas 3, S. Short 2, W. Cavallo, J. Graham, Z. Perry Dudley United - S. Walden 5, B. Howard 3, C. Willson 2, B. Cameron, J. Gurney, P. Hicks, S. Howard, J. Miller
Best Players: Western Districts - A. Fogden, D. Platten, C. Graham, J. Nolan, J. Graham. Dudley United - S. Walden, S. Howard, C. Willson, J. Miller, P. Hicks
Reserves
Western Districts 17.14-116
Wisanger 4.2-26
Goal Kickers: Western Districts - C. Morrison 7, R. Morris 4, E. Whale 2, D. Willmott, G. Downing, D. Doornbos, S. Koopman Wisanger - J. Munro 2, C. Smith 2
Best Players: Western Districts - L. Larcombe, E. Whale, C. Morrison, S. Koopman, D. Doornbos Wisanger - S. Wooley, M. Whittle, J. Munro, B. Williams
Kowree Naracoorte Tatiara Football League
Kybybolite Football Club, 19th September
A Grade
Keith 2.0-12 2.1-13 5.6-36 8.8-56
Padthaway 7.2-44 12.5-77 17.7-109 19.11-125
Goal Kickers: Keith - B. Simounds 3, H. Gill 2, S. Luders, G. Johnson, J. Wilson Padthaway - S. Welsh 7, B. Gunning 3, T. Cox 3, D. Boyanton 2, L. Rochester, J. Degabriele, J. Dicker, B. Longbottom
Best Players: Keith - P. Makin, S. Luders, J. Wilson, N. Hunt, T. McAllister, B. Simounds Padthaway -M. Hoffmann, T. McNamara, J. Degabriele, S. Townsend, J. Cicolella, C. Marshall
Reserves
Penola 2.3-15 5.7-37 9.12-66 10.14-74
Naracoorte 2.2-14 5.6-36 6.6-42 10.7-67
Goal Kickers: Penola - R. Smyth 5, T. Clayfield 2, J. Copping, A. McIntyre, T. Moore Naracoorte - J. Sellars 2, D. Myall 2, S. Henschke 2, M. Childs 2, C. Gill, N. Maxted
Best Players: Penola - S. Zadow, J. Copping, D. Redman, B. Wurst, T. Moore, R. Smyth Naracoorte - M. Childs, M. Brighton, S. Henschke, J. Sellars, C. Gill, Z. Donnelly
Senior Colts
Bordertown 2.0-12 6.1-37 9.6-60 10.10-70
Mundulla 1.0-6 4.2-26 4.6-30 7.6-48
Goal Kickers: Bordertown - B. Shinnick 3, C. McCarthy 2, N. Dahlitz 2, B. Foulds, J. Trenorden, S. Pepper Mundulla - T. Burgess 2, M. Hinge 2, M. Reinke, E. Jaeschke, Wiese
Best Players: Bordertown - H. Fromm, B. Shinnick, E. O''Sullivan, J. Trenorden, M. Leigh, J. Eats Mundulla - E. Jaeschke, J. Dolling, S. Lewin, M. Hinge, T. Burgess, D. Kin
Junior Colts
Keith 0.0 3.2-20 3.2-20 5.3-33
Kybybolite 3.2-20 3.3-21 3.5-23 3.5-23
Goal Kickers: Keith - L. Wayman 2, G. Driver, R. Wilsdon, E. Cunningham Kybybolite - T. Jennings 2, O. Peltz
Best Players: Keith - M. Malthouse, W. Schreiber, C. Read, B. Wilde, R. Wilsdon, W. Creighton Kybybolite - O. Peltz, M. Black, W. Walker, H. Yelland, B. Carberry, B. Castine
Mallee Football League
Karoonda Football Club, 12th September
A Grade
Lameroo 3.2-20 9.6-60 12.10-82 15.11-101
Border Downs Tintinara 2.3-15 5.4-34 6.5-41 12.7-79
Goal Kickers: Lameroo - J. Ridgway 3, S. Agelis 3, V. Noonan 3, M. Sumner 2, B. Grieger 2, T. Maynard, B. Woodall BDT - M. Vandeleur 3, J. Keller 2, P. Barrett 2, B. Hooper 2, J. Richardson, D. Head, L. Richardson
Best Players: Lameroo - F. Sampson, M. Benham, H. Thorpe, V. Noonan, A. Hunt, T. Maynard BDT - J. Keller, L. Richardson, R. Vandeleur, C. Kennett, C. Gregory, J. Richardson
Reserves
BDT 0.1-1 3.1-19 4.2-26 5.2-32
Pinnaroo 4.3-5 5.5-35 7.7-49 10.8-68
Goal Kickers: BDT - S. Huddlestone 2, A. Reid, A. Mewett, K. Harkness Pinnaroo - S. Hannam 3, N. Dabinett 2, S. Vogt, J. Kerber, J. Schutz, B. Moyle, J. Ryan
Best Players: BDT - L. Slape, M. Richards, A. Freeman, A. Merry, W. Innes Pinnaroo - J. Ryan, S. Vogt, J. Kerber, T. O'Driscoll, B. Moyle, J. Schutz
Senior Colts
Lameroo 0.2-2 2.4-16 5.6-36 6.8-44
Pinnaroo 2.1-13 4.2-26 8.2-50 9.5-59
Goal Kickers: Lameroo - C. Hay 2, C. Nassif, S. Nassif, Z. Willcox, R. Kerber Pinnaroo - M. Geroly-Hawthorne 2, D. Virgo 2, P. Harmer 2, J. Sharrad, C. Francis-Ribbons, W. Venning
Best Players: Lameroo - R. Kerber, C. Hay, T. Sherman, S. Nassif, S. Nassif, H. Hancock Pinnaroo - J. Sharrad, J. Matiwane, R. Geroly-Hawthorne, W. Venning, B. Virgo, C. Hawthorne
Junior Colts
BDT 1.1-7 1.3-9 4.6-30 6.11-47
Lameroo 0.0 0.3-3 0.3-3 0.3-3
Goal Kickers: BDT - B. Finn 2, B. Prosser 2, D. Ward, S. Callery
Best Players: BDT - J. Prosser, C. Manning, B. Nicolle, D. Ward, J. Ward Lameroo - F. Nel, K. Nel, J. Secomb, B. Longstaffe, T. Zerk
Metro South Junior Football League
Goodwood Oval, 13th September
Under 11
Unley 0.2-2 1.3-9 2.3-15 4.3-27
Phantoms 0.3-3 2.5-17 2.5-17 2.9-21
Goal Kickers: Unley - N. Sadler, O. Nicholls, C. Dwyer, P. Case Phantoms - C. Forster, H. Cook
Under 12
Plympton 3.4-22 5.5-35 8.5-53 8.5-53
Mitcham 1.0-6 1.3-9 2.3-15 4.5-29
Goal Kickers: Plympton - J. Davis 5, E. Eime, H. Otto, I. Argent Mitcham - D. Midwinter, D. Howarth, I. Hampel, S. Young
Under 13
Kenilworth 3.4-22 4.5-29 5.8-38 7.8-50
Plympton 0.1-1 2.7-19 6.11-47 8.12-60
Goal Kickers: Plymptom - E. Draper 3, R. Holder, D. Draper, M. Fitzgerald, T. Murphy, A. Wurfel
Under 14
Plympton 7.2-44 8.3-51 9.9-63 11.11-77
Phantoms 1.0-6 2.2-14 2.3-15 5.6-36
Goal Kickers: Plymptom - T. Bishop 5, R. Davis 2, J. Antrobus 2, M. Greer, L. Bonutto Phantoms _ R. Carter 3, N. Jones, J. Tidswell
Under 15
Mitcham 7.10-52
Flinders Park 5.6-36
Under 16.5
Unley 15.5-95
Phantoms 5.5-35
Goal Kickers: Phantoms - J. Bayliss 2, D. Bonnici, H. Williams, D. Grant
Metro West Junior Football League
Woodville Oval, 13th September
Under 12 Div 1
Henley 6.4-40
SMOSH West Lakes 4.2-26
Best Players: Henley - N. Oueiss, M. Coorey, J. Butterfield, B. Durant, T. Martens, S Kelley
Under 12 Div 2
Henley U12 Div 2 7.10-52
Rosewater 1.3-9
Under 14
Woodville South 7.12-54
SMOSH West Lakes 7.5-47
Under 16 Div 1
Port District 13.9-87
SMOSH West Lakes 6.6-42
Under 16 Div 2
Woodville South 7.6-48
Portland 10.2-62
Mid South Eastern Football League
Robe Football Club, 19th September
A Grade
Port MacDonnell 3.2-20 6.4-40 7.7-49 8.9-57
Mt Burr 4.4-28 7.7-49 9.11-65 11.13-79
Goal Kickers: Port MacDonnell - D. Bromley 3, K. Mcclean, B. McGregor, L. McIntyre, M. Smith, R. Povey Mt Burr - D. Ridley 3, T. Renzi 2, J. Gregory, T. Redden, J. Agnew, N. Morrison, C. Gallio, F.
Best Players: Port MacDonnell - M. Smith, W. Macdonald, Z. Williams, B. McGregor, A. Taylor Mt Burr - J. Wallis, D. Ridley, J. Fiebig, T. Renzi, S. Wallis, C. Gallio
B Grade
Kongorong 1.1-7 1.5-11 2.6-18 4.11-35
Port MacDonnell 0.4-4 2.5-17 10.7-67 10.10-70
Goal Kickers: Kongorong - J. Simkin 2, B. Cordy, J. Mullan Port MacDonnell - J. Drakeley 4, J. Smith 2, W. Chant, J. Stark, A. Mcgregor, M. Stark
Best Players: Kongorong - S. Farrell, L. Jenkin, R. Walker, T. Glynn, W. Milne, C. Scheidl Port MacDonnell - J. Simmonds, I. Ransom, J. Cawthorne, K. Brooker, M. Fox, W. Chant
Senior Colts
Mt Burr 2.5-17 4.7-31 5.11-41 7.12-54
Tantanoola 1.2-8 4.7-31 4.8-32 7.13-55
Goal Kickers: Mt Burr - H. Schultz 3, T. Hales 2, B. Delbridge, D. Hogan Tantanoola - A. Gregory 3, E. Glass Reilly 2, S. Moreland, C. White
Best Players: Mt Burr - C. Gamble, B. Cutting, J. Wallis, B. Jennings, B. Delbridge, L. Collyer Tantanoola - T. Pink, A. Gregory, S. Moreland, M. Sorella, C. White, M. Roberts
Junior Colts
Robe 0.0 1.0-6 2.1-13 3.1-19
Hatherleigh 0.1-1 2.1-13 3.2-20 3.5-23
Goal Kickers: Robe - A. Weir 2, T. Wilfred Hatherleigh - L. Mills 2, L. Brown
Best Players: Robe - T. Gould, E. Dutton, A. Weir, H. Bigmore, B. Legoe, J. Kellock Hatherleigh - E. Cassidy, D. Treloar, W. Chay, F. Bradley, J. Oppelaar, P. Chay
Mid West Football League
Streaky Bay Oval, 5th September
A Grade
West Coast Hawks 4.3-27 6.6-42 9.6-60 10.10-70
Central Eyre 2.4-16 4.9-33 13.12-90 20.15-135
Goal Kickers: West Coast Hawks - C. Montgomerie 3, C. Cabot 2, A. Whitford, B. Bascombe, N. Schumann, J. Danis, D. Montgomerie Central Eyre - T. Mc Kenna 7, W. O''Brien 3, M. Sampson 2, J. Sampson 2, J. Stringer 2, J. Bruce, M. Grocke, B. Mc Comb, H. Heath
Best Players: West Coast Hawks - C. Montgomerie, D. Montgomerie, D. Montgomerie, D. Freeman, T. Montgomerie Central Eyre - J. Sampson, J. Bruce, J. Sampson, T. Mc Kenna, K. Bury
B Grade
Wirrulla 3.3-21 7.5-47 9.5-59 11.10-76
Western Districts 0.3-3 0.7-7 3.7-25 6.9-45
Goal Kickers: Wirrulla - S. Pittaway 3, L. Pym 3, R. Marshall 2, W. Holmes, C. Johnson, V. Blumson Western Districts - J. Freeman 3, C. Williams, M. Carey, N. Hebberman
Best Players: Wirrulla - R. Marshall, J. Dickson, M. Holmes, C. Johnson, K. Evans Western Districts - T. Brace, R. Broad, J. Hull, N. King, N. Hebberman
Colts
Wudinna United 2.6-18 7.10-52 13.14-92 19.18-132
West Coast Hawks 2.1-13 2.1-13 4.6-30 5.6-36
Goal Kickers: Wudinna United - L. Habermann 5, I. Jericho 4, F. Douglass 3, H. Walker 3, H. Petty, T. Dupree, J. Petty, E. Foster West Coast Hawks - N. Hill 2, Z. Mohi, D. Galliver, J. Johns
Best Players: Wudinna United - I. Jericho, H. Petty, F. Douglass, A. Jericho, H. Walker, L. Habermann West Coast Hawks –J. Johns, I. Godwin, H. Goosay, J. Brice
North Eastern Football League
Clare Football Club, 20th September
A Grade
R S M U 8.0-48 8.2-50 11.4-70 12.9-81
Eudunda/Robertstown 1.2-8 4.3-27 7.5-47 7.6-48
Goal Kickers: R S M U - L. Percy 5, Z. Hier 2, J. Vater , J. Vandeleur , K. Hart , M. Rohde , C. Mullins Eudunda/Robertstown - D. Pfitzner 2, R. Prior 2, M. Neville , R. Schmidt , L. Kimpton
Best Players: R S M U - L. Percy , S. Ball , J. Vater , W. Nicholls , B. Harrison , A. Kempe Eudunda/Robertstown - C. Hay , R. Prior , J. Kotz , C. Voigt , S. Nietschke
B Grade
Blyth Snowtown 6.2-38 6.2-38 10.2-62 13.4-82
South Clare 1.1-7 2.5-17 4.8-32 7.9-51
Goal Kickers: Blyth Snowtown - R. Wood 5, M. Noble 3, S. Dohnt , R. Wandel , R. Baxter , J. Zweck , C. Psaila South Clare - B. Seymon 4, M. Stone 2, D. Stutley
Best Players: Blyth Snowtown - T. Eime , R. Wood , R. Ottens , J. Pratt , S. Honner , M. Williams South Clare - B. Seymon , S. Parish , D. Hutchings , E. Satterthwaite , G. Colbert , B. Hennessey
Under 17
South Clare 5.1-31 6.1-37 8.6-54 9.7-61
North Clare 1.4-10 4.6-30 7.10-52 14.11-95
Goal Kickers: South Clare - B. Dinning 3, T. Nield 2, L. Benda , B. Pese , J. Wallent, T. Forrest North Clare - D. Garrard 6, T. Hocking 2, J. Weetra , S. Channon, T. O''Sullivan , J. Kennedy, J. Nickolai , B. Earle
Best Players: South Clare - T. Forrest , J. Wallent , N. Owen , M. Jarvis , K. Ward , B. Pese North Clare - L. Jaeschke , J. Gogoll , T. Hocking , D. Garrard , J. Weetra , B. Cross
Under 14
North Clare 2.3-15 5.6-36 8.7-55 9.11-65
Eudunda/Robertstown 0.1-1 2.1-13 4.1-25 4.1-25
Goal Kickers: North Clare - T. Francis 3, K. MacDonald 3, J. Earle 3 Eudunda/Robertstown - J. Dreckow , H. Kleinig , T. Kleinig , T. Launer
Best Players: North Clare - C. Mcinnes , G. Pretlove , G. Armfield , K. MacDonald , N. Francis , T. Francis Eudunda/Robertstown - T. Kleinig , C. Flanagan , H. Kleinig , E. Pfitzner
Northern Areas Football Association
12th September
A Grade
Crystal Brook 2.5-17 9.8-62 14.11-95 17.13-115
Broughton - Mundoora 1.3-9 5.6-36 8.8-56 9.12-66
Goal Kickers: Crystal Brook - D. Hill 5, J. Wohling 3, M. Gale 2, L. Slattery 2, C. Combe 2, J. Millard, L. Kapitola, J. Wardle Broughton – Mundoora - J. Weir 2, J. O''Donohue 2, J. Schmitt 2, J. O''Donohue, W. Hewett, J. Cant
Best Players: Crystal Brook - L. Kapitola, N. Lambert, L. Slattery, D. Hill, C. Arbon Broughton – Mundoora - J. Cant, A. Wanders, K. Bowley, D. Hewett, T. Button, M. Bowley
B Grade
Crystal Brook 3.0-18 4.2-26 6.6-42 10.8-68
Broughton - Mundoora 0.1-1 4.1-25 4.2-26 4.4-28
Goal Kickers: Crystal Brook - M. O''Brien 4, J. Gale 2, R. Price, M. Arbon, N. Crouch, S. Arbon Broughton – Mundoora - A. Ireland 3, E. Highfold
Best Players: Crystal Brook - M. Vanstone, M. Arbon, N. Crouch, J. Wilson, H. Vanstone, S. Arbon Broughton – Mundoora - K. Ferguson, E. Highfold, K. Sims, S. Daniel, J. Daniel
Senior Colts
Booleroo Melrose Wilmington 3.4-22 5.5-35 10.7-67 13.9-87
Southern Flinders 1.2-8 5.5-35 7.7-49 9.8-62
Goal Kickers: BMW - D. Shute 3, T. Pole 2, J. Robinson 2, P. Cockburn 2, M. Vogelsang, E. Brereton, C. Fraser, J. Storey Southern Flinders - S. Combe 2, R. Nash 2, T. Crawford 2, T. Harslett 2, M. Smith
Best Players: BMW -E. Brereton, D. Williams, K. Blesing, D. Shute, J. Robinson Southern Flinders - R. Nash, M. Smith, T. Crawford, K. Ambjerg-Pedersen, A. Prior, N. Kleinig
Junior Colts
Crystal Brook 0.0 1.1-7 2.4-16 3.5-23
Jamestown-Peterborough 1.1-7 4.3-27 4.5-29 9.5-59
Goal Kickers: Crystal Brook - B. Coffey 2, L. Coates Jamestown-Peterborough - H. Robinson 2, T. Ritchie, C. Daly, A. Cradock, A. Klinger, B. Hall, W. Seddon, A. Leese
Best Players: Crystal Brook - J. Baker, B. Coffey, M. Fuss, L. Coates, L. Hansen Jamestown-Peterborough - J. Larcombe, B. Hall, A. Connell, C. Daly, E. Glastonbury, J. Wehrmann
Port Lincoln Football League
Centenary Oval 19th September
League
Mallee Park 5.4-34 10.8-68 15.17-107 18.21-129
Boston 3.1-19 6.3-39 7.5-47 11.8-74
Goal Kickers: Mallee Park - B. Johncock Jnr 5, D. Miller 3, G. Johncock 3, H. Miller Jnr 2, K. Bilney Jnr 2, R. Carbine 2, L. Brown Boston - M. Miller 5, P. Theodosiou 2, D. Gericke , R. Marsh, S. Singh, J. Gooder
Best Players: Mallee Park -J. Burgoyne, K. Bilney Jnr, R. Carbine, J. Ah Kit-Burgoyne, G. Johncock, H. Miller Jnr Boston - M. Miller, J. Lakin, T. Franklin, C. Dorward, R. Marsh, S. Singh
Reserves
Boston 2.2-14 5.6-36 9.7-61 11.13-79
Mallee Park 1.0-6 2.2-14 4.3-27 7.4-46
Goal Kickers: Boston - D. King 2, K. Franklin 2, B. Hancock 2, R. King, S. Beare, R. Whitehair, R. Zippel, D. Cummings Mallee Park - L. Wells 2, R. Carbine 2, J. Lindsay 2, J. Peel
Best Players: Boston - T. Polkinghorne, T. Schmucker, B. Bliss, P. Rowe, D. Bache, D. Cummings Mallee Park - L. Wells, M. Liddell, D. McNamara, K. Newcombe, J. Joss, S. Hanuman
Under 17
Marble Range 3.4-22 5.6-36 7.12-54 11.13-79
Wayback /Mallee Park 0.0 1.2-8 3.3-21 6.5-41
Goal Kickers: Marble Range - T. Charlton 5, G. Dutschke 2, L. Burwell, L. Docking, C. VanDenBroek, M. Price Wayback /Mallee Park - D. Barnes 2, C. George, C. Carbine, H. Wanganeen, C. Goldsmith
Best Players: Marble Range - K. Olds, C. VanDenBroek, G. Dutschke, L. Dennis, D. Otto, T. Charlton Wayback /Mallee Park - A. Waters, D. Barnes, L. Pennington, S. Hanuman, B. Sumner (Pickett), J. Davey
Under 15
Lincoln South 2.2-14 3.4-22 6.5-41 8.5-53
Tasman 1.1-7 2.3-15 4.4-28 4.6-30
Goal Kickers: Lincoln South - B. Jarvis 4, K. Wardrop 2, B. Shillabeer, J. Waller Tasman- B. Haebich, S. Ambrose, J. Blacker, J. Collins
Best Players: Lincoln South - B. Jarvis, K. Wardrop, J. Dunn, W. Miller, K. Higgins, B. Shillabeer Tasman - L. Brown, J. Collins, K. Lessue, M. Gobin, J. Rowett, C. Tansell
Under 13
Marble Range 0.4-4 0.6-6 0.6-6 2.7-19
Lincoln South 0.0 0.0 1.1-7 1.3-9
Goal Kickers: Marble Range - J. Boxer, A. Byass Lincoln South - J. Horton
Best Players: Marble Range - J. Boxer, J. Bradford, T. Bradford, A. Byass, C. Cordon, J. Trevor Lincoln South - J. Horton, R. Lovegrove, C. Akehurst, B. Lee, C. Marshall, C. Madden
River Murray Football League
Le Messurier Oval, 26th September
League
Mannum 7.2-44 10.3-63 13.3-81 19.5-119
Imperials 2.1-13 7.3-45 8.3-51 11.5-71
Goal Kickers: Mannum - K. Loechel 5, J. Dodd 5, C. Hall 4, C. Knight 2, J. Bowen, L. Krause, D. Williamson Imperials - T. Sumner 3, J. Hollitt 2, S. O''Brien 2, B. Dalitz 2, K. Hall, L. DeMichelle
Best Players: Mannum - P. Adlington, C. Hall, J. Dodd, J. Bowen, B. Wiblin Imperials - L. Harrowfield, L. DeMichelle, J. Clarke, Z. Kenny, H. Hodge, B. Kenny
Reserves
Ramblers 3.2-20 4.5-29 6.6-42 9.7-61
Imperials 1.1-7 3.1-19 6.3-39 7.4-46
Goal Kickers: Ramblers - J. Woods 2, M. Kartinyeri 2, A. Button 2, A. Holland, D. Molnar, B. Elphick Imperials - M. Hall 2, B. Lienert 2, T. Berling, A. Hall, J. Kuchel
Best Players: Ramblers - D. Molnar, H. O''Neil, D. Hein, A. Button, J. Kerley Imperials - J. Honner, M. Hall, T. Berling, B. Lienert, A. Hall
Under 17’s
Mannum 3.3-21 6.6-42 8.6-54 12.7-79
Imperials 3.2-20 4.2-26 5.6-36 8.8-56
Goal Kickers: Mannum - J. Woollard 4, J. Dodd 4, N. Laubsch 2, T. Brideson, K. Amber Imperials - A. Johns 4, M. Lienert 2, J. Cox, G. Rigney
Best Players: Mannum - J. Dodd, T. Schellen, J. Hampel, T. Brideson, J. Woollard Imperials - M. Lienert, B. Wright, B. Martin, A. Johns, J. Lipp
Under 15’s
Mypolonga 1.1-7 3.5-23 7.6-48 10.8-68
Meningie 0.0 1.0-6 3.0-18 3.0-18
Goal Kickers: Mypolonga - C. Smelt 6, B. Nayda 3, J. St Clair Meningie - K. Hood, S. Rigney, H. Turner
Best Players: Mypolonga - C. Smelt, L. McDONALD, M. Miegel, S. Stock, B. Nayda Meningie - B. Schaefer, D. Gubbin, J. Hoad, T. Lewis, K. Hood
Riverland Football League
Lakeside Oval 12th September
A Grade
Loxton North 4.5-29 9.5-59 15.8-98 16.11-107
Waikerie 1.2-8 3.4-22 4.4-28 6.4-40
Goal Kickers: Loxton North - R. Proud 4, A. Baker 3, M. Arnold 2, I. Worsfold 2, M. Pannell, J. Proud, J. Hentschke, M. Scott, M. Woolford Waikerie - A. Frank 3, B. Venning, S. Steele, J. Byrne
Best Players: Loxton North - M. Woolford, J. Hentschke, J. Proud, M. Scott, A. Hume, J. Voigt Waikerie - C. Miller, T. Geehman, J. Sutton, B. Venning, G. Van Rooyen
B Grade
Renmark 0.2-2 2.3-15 5.5-35 7.5-47
Waikerie 0.5-5 3.5-23 4.6-30 5.8-38
Goal Kickers: Renmark - L. Jackson, M. Smith, D. Blackley, A. Rothe, C. Seekamp, D. Strongman, B. Townsend Waikerie - M. White 4, E. Modra
Best Players: Renmark - A. Gill, D. Strongman, K. Polst, M. Smith, N. Farr, B. Files Waikerie - E. Modra, A. Nettlebeck, M. White, S. Hausler, J. Hahn, C. Wilson
Under 18
Barmera Monash 4.3-27 6.6-42 7.8-50 8.11-59
Loxton North 1.0-6 3.0-18 5.1-31 5.3-33
Goal Kickers: Barmera Monash - B. Kollmann 3, P. Spilios, M. Wilden, R. Wallace, K. Coats, S. Burton Loxton North - B. Martin, B. Beswick, T. Wagner, J. Hartley, S. Neumann
Best Players: Barmera Monash - S. Burton, J. Albrecht, P. Spilios, B. Wundenberg, B. Kollmann, M. Wilden Loxton North - J. Inglis, S. May, R. McKenzie, L. Francis, J. McKenzie, M. Eckermann
Under 15
Waikerie 5.1-31 5.5-35 8.9-57 10.10-70
Loxton North 0.0 3.3-21 3.4-22 6.6-42
Goal Kickers: Waikerie - J. Coombes 2, B. Johnston, J. McLean, B. Schober, H. Mackereth, D. Kranz, K. Matthews, J. Bee, A. Weir Loxton North - T. Kent 3, Z. Wooldridge, A. Kudra, J. Smith
Best Players: Waikerie - J. Parfitt, D. Sidhu, H. Mackereth, J. Bee, J. Coombes, J. Hahn Loxton North - T. Kent, M. Neumann, B. Waechter, R. Hammerstein, J. George, A. Hampel
Under 13
Renmark 3.1-19 4.6-30 6.8-44 6.14-50
Waikerie 0.1-1 0.1-1 1.1-7 1.2-8
Goal Kickers: Renmark - K. Camilleri 2, J. Arnold, J. Ellis, Z. Vause, C. Jenke Waikerie - C. Mackereth
Best Players: Renmark - B. Schuetze, A. Courtney, C. Blackwell, Z. Vause, K. Camilleri, J. Ellis Waikerie - M. Hahn, D. King, C. Mackereth, S. Smyth, W. Hawke, J. Colbert
Southern Football League
Hinkinbotham Oval Saturday 26th September
A Grade
Brighton Bombers 1.4-10 3.4-22 5.7-37 8.8-56
Reynella 3.4-22 7.6-48 14.6-90 18.7-115
Goal Kickers: Brighton - J. Carger 2, L. Price, T. Hall, J. Spurling, B. Brookman, E. Drew, T. Hoare Reynella - J. McEntee 5, C. Bradwell 3, C. Ellison 3, A. Broadbent 3, C. Semple, J. Carter, M. Doughty, R. Mahony
Best Players: Brighton - W. Rivers, D. De Blaquiere, D. Lang, B. Hillier, E. Drew, J. Carger Reynella - L. McEntee, C. Ellison, R. Mahony, R. Frick, A. Broadbent, S. Bradshaw
B Grade
Reynella 3.1-19 5.1-31 8.3-51 10.5-65
Brighton Bombers 0.3-3 3.5-23 4.5-29 5.5-35
Goal Kickers: Reynella - G. Dart 5, E. White 2, B. Caruso, C. Wood, S. Would Brighton - J. Mcintosh 2, B. Irons 2, J. Niven
Best Players: Reynella - D. Prescott, C. Wood, G. Dart, R. Burge, R. Smitheram, T. Crack Brighton - B. Miller, E. Wight, A. Cousins, M. Howie, R. Tregoning, J. Panno
Under 18
Flagstaff Hill 0.0 2.0-12 3.2-20 4.4-28
Brighton Bombers 3.1-19 5.2-32 10.3-63 11.5-71
Goal Kickers: Flagstaff Hill - C. Sawyer 2, J. Heading, M. Johnson Brighton - T. Pearman 4, T. Schmid 4, K. Riak 2, R. Kernick
Best Players: Flagstaff Hill - B. Patterson, J. Du Rieu, D. Tomkins, J. Majok, L. Fiddick, C. Davies Brighton - J. Brown, C. McRAE, J. Grzyb, B. Trembath, J. Riddle, T. Pearman
Under 16
Reynella 2.2-14 5.3-33 11.4-70 11.11-77
Happy Valley 0.1-1 0.2-2 1.2-8 4.6-30
Goal Kickers: Reynella - T. Davies 3, B. Potter 3, B. Marshman 2, D. Arnold, D. Roser, S. Whitbread Happy Valley - J. Beeche, H. Kerrison, T. Coleman, D. Tucker
Best Players: Reynella - D. Arnold, B. Potter, T. Thomson, C. McDonald, C. Braithwaite, C. McGree Happy Valley - C. Brini, C. Smith, J. Manning, B. Moran, M. Wood, C. Tugwell
Under 14
Flagstaff Hill 2.2-14 3.2-20 4.2-26 7.7-49
Happy Valley 0.2-2 1.4-10 2.4-16 2.4-16
Goal Kickers: Flagstaff Hill - M. Reed 2, N. Williams 2, M. Short, J. Edwards, T. Dyer Happy Valley - B. Ryan, J. Hay
Best Players: Flagstaff Hill - S. Griffin, J. Bunworth, M. Short, T. Mitchell, H. Everett, A. Smelter Happy Valley - H. Spacie, M. Gill, B. Ryan, J. Howden, J. Hay, B. Cook
South Australian Women’s Football League
Adelaide Airport Stadium, 13th September
Open Women’s Division 1
West Adelaide 1.1-7 1.2-8 1.3-9 4.3-27
Morphettville Park 0.0 4.0-24 5.2-32 9.3-57
Open Women’s Division 2
Adelaide University 3.1-19 3.2-20 4.5-29 4.7-31
Angle Vale 0.2-2 2.2-14 3.4-22 4.6-30
Under 18 Girls
Salisbury 2.1-13 3.5-23 6.9-45 9.15-69
Morphettville Park 2.3-15 3.7-25 4.10-34 8.11-59
Spencer Gulf Football League
Central Oval, 19th September
SGL League
Prop Risdon 5.4-34 8.6-54 11.11-77 16.15-111
Central Augusta 1.1-7 2.3-15 6.8-44 9.11-65
Goal Kickers: Prop Risdon - T. Bradley 4, J. Fuller 2, J. Strawbridge 2, S. Dyer, K. Edwards, T. Ley, A. Slattery, C. Marsland, L. Patterson, S. Edwards, T. Dunkley Central Augusta - J. Reid 4, J. Muirhead 2, M. Harvey, A. Hosking, G. Appleton
Best Players: Prop Risdon - T. Dunkley, R. Eyre, T. Harmer, J. Fuller, T. Bradley Central Augusta - G. Appleton, A. Ruffles, A. Parsons, M. Harvey, M. Fuller
SGL Seconds
Prop Risdon 1.2-8 4.5-29 7.7-49 8.7-55
South Augusta 5.2-32 8.4-52 10.7-67 13.8-86
Goal Kickers: Prop Risdon - T. Pellegrini 3, R. Taylor 2, J. McCarthy, B. Harmer, A. Simmons South Augusta - A. Stuart 3, C. Ritter 2, I. Brown 2, M. Gill 2, B. Jones 2, D. Brusnahan, C. Heron
Best Players: Prop Risdon - B. Lavis, R. Edwards, C. Patterson, B. Harmer, M. Bond South Augusta - A. Stuart, I. Brown, C. Heron, J. Kerin, M. Gill
SGL Thirds
Port 1.3-9 2.5-17 3.5-23 7.7-49
Solomontown 3.3-21 3.5-23 6.8-44 7.8-50
Goal Kickers: Port - T. Dickeson 2, J. Ganley, J. Tilbrook, N. Ferme, F. Collins, B. Anderson Solomontown - J. Scrutton 3, B. Pretty 2, T. Foster, C. Davey
Best Players: Port - C. Pisani, J. Kouimtzis, M. Keane, S. Curtis, F. Collins Solomontown - B. Stevens, B. Francis, C. Davey, T. Sciangalepore, B. Pretty
SGL Under 15s
South Augusta 0.3-3 3.5-23 5.8-38 9.8-62
Port 0.0 1.0-6 3.2-20 4.3-27
Goal Kickers: South Augusta - C. Nelson-Edwards 4, K. Warren 3, R. Irvine, M. Stuart Port - B. Tattoli 2, D. Puddy, H. Magor
Best Players: South Augusta -W. Bolitho, C. McMillan, C. Nelson-Edwards, K. Warren, M. French Port - H. Magor, D. Puddy, J. Gibson, D. Hayward, B. Tattoli
Port Augusta Colts Under 15
South Augusta 2.2-14 4.2-26 5.3-33 6.3-39
West Augusta 0.0 2.3-15 2.4-16 5.6-36
Goal Kickers: South Augusta - R. Irvine 3, C. Nelson-Edwards 2, K. Warren West Augusta - H. Woodforde 2, S. Milera, S. Reid, K. Henderson
Best Players: South Augusta -C. Nelson-Edwards, W. Bolitho, D. Bates, M. Stuart, K. Warren West Augusta - C. Ryan , H. Woodforde, C. McKenna, L. Tansell, B. Allport
Port Augusta Colts Under 13
West 2.2-14 4.5-29 8.7-55 9.7-61
South Red 0.1-1 2.1-13 2.2-14 4.5-29
Port Pirie JFA Under 15
Port 2.3-15 5.9-39 6.12-48 11.16-82
Solomontown 0.2-2 1.2-8 3.5-23 3.5-23
Goal Kickers: Port - H. Magor 5, B. Tattoli 3, D. Puddy, L. Collins, J. Gianoni Solomontown - S. Highfold, A. Johnson, D. McGregor
Best Players: Port - D. Gray, H. Magor, J. Gibson, D. Puddy, B. Burgess Solomontown - P. Connell, M. Munzberg, D. McGregor, B. Denby, S. Highfold
Western Border Football League
Vansittart Park, 26th September
Seniors
South Gambier 4.0-24 8.5-53 10.7-67 14.12-96
North Gambier 5.2-32 10.3-63 12.5-77 12.10-82
Goal Kickers: South Gambier - S. Fleming 4, B. Exelby 2, C. Slape 2, S. Berkefeld 2, J. Ryan, L. Foran, B. Kain, B. O'Neil North Gambier - J. McConnell 6, S. Flett 2, B. Close, B. Egan, N. McInerney, H. Telford
Best Players: South Gambier - B. Howard, B. Bryant, B. O'Neil, S. Fleming, J. Ransom North Gambier - J. Schutz, B. Stafford, M. Quirk, N. Blachut, T. McInerney, P. Perry
Reserves
North Gambier 4.1-25 6.4-40 10.5-65 13.11-89
Casterton Sandford 0.0 1.0-6 2.1-13 4.1-25
Goal Kickers: North Gambier - M. Chapman 6, M. Silvy 3, L. Downs-Woolley 2, T. Flett, B. Kennedy Casterton Sandford - J. Milich, M. Kurzman, M. Jarrad, B. Gill
Best Players: North Gambier - S. Stafford, S. Sochacki, T. Coonan, M. Chapman, J. Mansell, M. Hensel Casterton Sandford - M. Kurzman, M. Jarrad, H. Carlin, A. Jarrad, J. Carlin, B. Wombwell
Under 17
West Gambier 3.3-21 4.8-32 7.8-50 8.13-61
South Gambier 2.2-14 5.3-33 7.5-47 12.8-80
Goal Kickers: West Gambier - N. Taylor 2, K. Giddings 2, A. Pfitzner 2, S. Zeitz, T. Zeitz South Gambier - S. Walker 3, J. Capewell 3, E. White 2, J. Byrne 2, P. Gale, R. Glynn
Best Players: West Gambier - T. Zeitz, M. Hunter, A. Pfitzner, J. DeJong, M. Kipping, B. Frost South Gambier - P. Gale, C. O'Reilley, S. Walker, B. Hewson, R. Glynn, J. Schleter
Under 15
West Gambier 2.1-13 4.1-25 5.2-32 8.7-55
South Gambier 1.2-8 1.4-10 4.9-33 7.12-54
Goal Kickers: West Gambier ? L. Jones 2, B. Von Duve, Z. Kuller, B. Parsons, R. Kuller, T. Nieuwerkerk, L. Brown South Gambier - H. Capewell 3, L. Gray, C. Megaw, C. Munro
Best Players: West Gambier - B. Hosking, B. Parsons, R. Kuller, B. Von Duve, L. Jones, B. Symonds South Gambier - L. Bull, T. Reid, A. Harkness, C. Rout, J. Gazzard, K. Bowd
Under 13
South Gambier 2.2-14 3.2-20 4.4-28 4.6-30
Millicent 1.1-7 2.2-14 3.3-21 5.4-34
Goal Kickers: South Gambier - D. Reid, W. Wright, R. Mackle, S. Dukalskis Millicent - J. Grosser 2, M. Craig, H. Tunkin, J. Thomas
Best Players: South Gambier - A. Ridding, J. Duncan, D. Reid, J. Devereux, B. Keding, M. Gazzard Millicent - J. Grosser, D. Shanks, B. Shanks, H. Tunkin, T. Ferguson, Z. Bradley
Whyalla Football League
Bennett Oval, 12th September
League
North Whyalla 4.6-30 4.10-34 7.16-58 11.18-84
West Whyalla 1.1-7 4.2-26 5.3-33 9.3-57
Goals: North Whyalla - C. Bourke 3, C. Beaty 2, C. Clothier 2, R. McIntosh 2, R. Smoker, A. Nicol West Whyalla - A. Smith 2, B. Everett, D. Everett, L. Westbury, S. Winders, K. Patterson, B. Butler, N. Grzona
Best Players: North Whyalla –R. Smoker, M. Koenig, C. Clothier, C. Bourke, J Ackland West Whyalla - S. Winders, D. Fargher, B. Everett, F. Marshall, L. Westbury
Reserves
North Whyalla 4.2-26 6.2-38 9.3-57 10.6-66
Roopena 2.0-12 5.5-35 6.5-41 9.11-65
Goals: North Whyalla - B. Boundy 4, G. Banford 2, A. Ledington 2, D. Clothier, A. Grimm Roopena - D. Colson 5, K. Crompton, J. Henderson-Ewings, J. Ewings, S. Tomney
Best Players: North Whyalla - C. Preiss, N. Sanders, J. Harvey, D. Cole, J. Taylor Roopena - D. Colson, K. Crompton, M. Wanganeen, R. Lacey, S. Tomney.
Under 17’s
West Whyalla 5.4-34 6.4-40 8.9-57 9.10-64
Central Whyalla 0.3-3 0.8-8 0.10-10 3.13-31
Goals: West Whyalla - I. Smith 3, R. Starkey 2, B. Cleary, J. Quinn, L. Richard, T. Schoell Central Whyalla - W. Wingfield, M. Schwert, B. Turner
Best Players: West Whyalla -S. Sawford, R. Starkey, S. Pudney, I. Smith, B. Cleary Central Whyalla - C. Pickhaver-Tupe, M. Schwert, J. Arbuckle, N. Bailey, E. Verdoorn
Under 14
North Whyalla 1.2-8 4.2-26 5.6-36 5.7-37
Central Whyalla 2.2-14 5.2-32 5.3-33 7.4-46
Goals: North Whyalla - R. Betts, J. Hickey, O. O'Callaghan, A. Taylor, D. Shea Central Whyalla - M. Dugan 3, J. Byrne, D. Jackson, N. Allen, K. Buckley
Best Players: North Whyalla - J. Hickey, O. Tucker, R .Betts, A. Taylor, E. Daly Central Whyalla- M. Dugan, D. Jackson, J. Taylor, M. Scurrah, J. Byrne.
Yorke Peninsula Football League
19th September
A Grade
Paskeville 5.3 9.7 10.11 17.15-117
Kadina 3.3 6.5 7.5 10.8-68
Goal Kickers: Paskeville - N. Madden 6, B. Paige 2, M. Rodda 2, T. Price 2, S. Matson, L. Martin, G. Mulders, M. Dolling, S. Biacsi Kadina - W. Serle 3, A. Cullen 3, C. March, W. Johncock, B. McNichol, D. Toole
Best Players: Paskeville - M. Dolling, T. Price, N. Madden Kadina - B. Waller, J. Lee, B. Burnell, D. Toole, B. McNichol, A. Cullen
B Grade
Central Yorke 2.1 3.5 3.9 4.10-34
Moonta 5.6 6.7 12.11 19.13-127
Goal Kickers: Central Yorke - S. Wanganeen, A. Bruce, L. Sansbury, J. Baker Moonta - F. Agius 4, F. Wanganeen 4, L. Ramsey 2, I. Harradine 2, W. Daveson 2, S. Watson 2, L. Foster, R. Bock, H. Bruhn
Best Players: Central Yorke ? L. Barrett, G. Walker, J. Dutschke, T. Twelftree, J. Baker, S. Demarchi Moonta - F. Wanganeen, S. Watson, F. Agius, W. Daveson, A. Dearlove
Senior Colts
Moonta 2.1 2.1 4.3 4.4-28
Bute Paskeville 2.2 4.3 7.3 10.8-68
Goal Kickers: Moonta - A. Scott 2, C. Platten, H. Platten Bute Paskeville - S. Taylor 5, M. Larsson 2, J. Simpson, C. Price, H. Simpson
Best Players: Bute Paskeville - J. Simpson, S. Taylor, H. Correll, C. Price, M. Larsson, M. Correll
Junior Colts
Moonta 1.1 2.4 4.5 5.7-37
Cms Crows 0.3 1.3 3.4 5.6-36
Goal Kickers: Moonta - C. Angie 2, J. Harradine 2, J. Irlam CMS Crows - F. Agnew 2, J. Way 2, T. McSkimming
Best Players: Moonta - A. Turner, D. Knibbs, O. Mullins, J. Zwar, R. Paulson CMS Crows - B. Stanitzki, M. Litster, L. Pointon, V. Stephenson, S. McNeilly, F. Agnew
Last Modified on 21/10/2015 16:51